DÜZENLİ ALKOL TÜKETİMİ BELLEK MERKEZİNİ KÜÇÜLTÜYOR

DÜZENLİ ALKOL TÜKETİMİ BELLEK MERKEZİNİ KÜÇÜLTÜYOR

Colorado Üniversitesi'nde Thomas Beresford yönetiminde çalışan ekibin araştırmasına göre düzenli ve aşırı miktarda alınan alkol, öğrenme ve hatırlamada önemli bir rol oynayan beyin bölgesini küçültmekte.

Araştırmacılar hipokampüs bölgesinin aşırı alkol tüketimi yüzünden hacmini yitirdiğini, çekirdek spin tomografisiyle kanıtladılar. Sonuçlar, alkoliklerde, yeni bilgilerin uzun vadeli belleğe kaydedilebilmesi için yeterli dokunun bulunmadığını göstermekte. Hipokampüs ayrıca kronik stres ve Alzheimer hastalığındanda zarar görmekte.

 

 

Araştırmayı gerçekleştiren Colorado ve Johns-Hopkins Üniversitesi bilim adamları kuşkuya yer vermemek için araştırmaya travmatik deneyimler yaşamamış olan kişileri seçmişler. Bundan sonraki araştırmada içkiyi bırakan insanlarda hipokampüsün yeniden eski haline dönüp dönmediği kontrol edilecek. Konuyla ilgili araştırma yazısı 'Alcoholism: Clinical & Experimental Research' dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al