DUYGUSAL ZEKAYLA DAHA KOLAY

DUYGUSAL ZEKAYLA DAHA KOLAY

Habertürk

Bilimcilere göre diğer insanların duygularını iyi anlayanların, çalışma hayatlarında yükselmeleri daha kolay.

 


Ancak bu ilişki sadece kariyerlerine çok iyi odaklanmış kişiler için geçerli. İşteki başarı sadece duygusal zekâyla (“EQ”) belirlenmiyor. Duygusal zekâdan sadece işlerinde azimli olanlar yararlanabiliyor.

Yani yüksek EQ eşittir kariyer tırmanışı diye bir formül yok, diyor bilim insanları. Peki duygusal zekâ kariyer üzerinde ne gibi bir rol oynuyor?

Araştırmacılara göre duygusal zekâları yüksek olanlar diğer insanlarının akıllarını okumakta ustalar. Mesela “Şef için gerçekte ne önemli?

Ayrıca duygusal zekâ patronla daha iyi anlaşmaya yardımcı olarak, kariyere zarar verecek davranışlardan da koruyabilir. Yüksek EQ öte yandan sadece meslekte yükselmeye yardımcı olmakla kalmıyor.

Belli bir pozisyona gelmiş kişiler de yüksek EQ’dan yararlanıyor. Sonuçta iş yaşamında sadece kararlar alınmıyor, bu kararlarda duyguların ne derece yer alması gerektiğini de bilmek gerek. Bu konuda usta olanlar, pozisyonları değiştiğinde çalışanlarını da birlikte götürür diyor bilim insanları.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al