Duygusal zekamız Ramazan'da artıyor

Duygusal zekamız Ramazan'da artıyor. Nasıl mı? Duygusal zeka kişinin duygularını tanıması ve kurduğu yüksek empatiyle yaşamını düzenlemesidir.

Duygusal zekamız Ramazan'da artıyor

80'lerin ortalarından bu yana yapılan araştırmalar ve çalışmalar beynin sadece düşünen parçasından ibaret olmadığını, yaşamda aldığımız kararlardan iletişime, mutluluktan başarıya yaşamın her alanında duygusal zekamızın beynin düşünen parçasıyla birlikte koordirneli çalıştığını ortaya koyuyor.

STRES KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR

En basit şekliyle duygusal zeka kişinin kendi duygularını tanıması ve çevresiyle kurduğu yüksek empatiyle yaşamını en iyi şekilde düzenlemesi olarak tanımlanabilir. Duygusal zeka yeteneği gelişmiş kişiler bir anlamda hayatta mutlu yaşamanın formülünü de çözüyor. Ruh dünyası baskı altında olan kişilerin stresli bir yaşam sürdüğünü, tüm bu olumsuz koşulların altında birçok hastalığa açık olduğunu biliyoruz.

Stresin hastalıkları tetikleyen gücü inkar edilemez. Bu durum sağlıksız hayatı ve sağlıksız erken yaşlanmayı beraberinde getirir. Vücudumuzda beyin, hormonal sistem ve bağışıklık sistemi arasında kesintisiz bir iletişim vardır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLAR

Sürekli öfkeli, baskı altında ve stres içinde yaşıyorsanız beyniniz kolesterol hormonu üretimini artıracaktır. Bağışıklık sisteminiz zayıflayacak ve bedeniniz dışarıdan en ufak bir müdahalede hastalıklara kapılarını açacaktır. Uyku şikayetleri, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, kilo alma ya da aşırı kilo kaybı ve halsizlikle başlayan bu süreç şikayetlerin artmasıyla büyüyebilecektir.

MUTLULUĞUN BASİT YÖNTEMİ

Birçok hastalığın ortaya çıkmasında ve tedavisinde ruh halimiz önemli bir yönetici. Duygusal zekası gelişmiş insanlar kendi duygularının farkında, çevresindekilerin duygu durumunu net algılayabilen ve bunu kontrol edebilen kişilerdir. Berkeley Califonia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma yaşlıların olumsuz ve kötü olaylar karşısında daha hassas olduğunu öte yandan empati kurma ve bardağın dolu tarafından bakma yeteneklerinin gelişmiş olduğunu ortaya koydu. İşte mutlu olmanın en basit yöntemi.

SEVGİ, ANLAYIŞ VE HOŞGÖRÜ

Ramazan ayı duygusal zeka farkındalığımızı artırıyor. Oruç tutmak, iftar sofralarında buluşmak, anlayış, iletişim, sevgi, hoşgörü ve dayanışma. Bugün iş dünyasından eğitime çocuk gelişiminden, ruh ve beden sağlığına kadar pek çok alana konu olan duygusal zeka kavramı bu prensipler etrafında gelişmiyor mu? On bir ay boyunca bunu sürdürebilmek ise sağlıklı ruh ve bedenin sahibi olmak, onun kıymetini bilmek anlamına geliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al