Duygusal Yakınlık Önemli

Rumuz: Fırat: Merhaba. Ben 18 yaşında bir gencim. Bu zamana kadar hiç kız arkadaşım olmadı. Nedeni ise biraz utangaç olmam. Ama cinsel dürtülerim çok fazla ve bu nedenle günde iki ya da üç kez mastürbasyon yapmak zorunda kalıyorum. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. İleride bir kız arkadaşım olursa ve kendimi tutamazsam, bana sapık gözüyle bakabilir. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Sizce bu, normal mi? 

-Gençlik çağında cinsellik ve duygusal yakınlık önemli yaşantılardır. Cinsel ihtiyaçların giderilmesi kadar gencin duygusal paylaşımlarda son derece önemlidir.  Mastürbasyon  kadın veya erkeğin kendi kendine cinsellik yaşaması veya kendi kendine cinsel doyuma ulaşmasıdır. Eğer kişinin düzenli seks partneri yoksa istediği sürece, hissettiği sıklıkla mastürbasyon yapabilir.   Mastürbasyon  sosyal yaşantıyı ve cinsel ilişkilerini bozacak düzeyde değil ise zararsızdır. Mastürbasyon sizin için kaçınılmaz bir olay haline gelirse, seks partnerinizden zevk almaz bunun yerine  mastürbasyona yönelirseniz bir uzmana başvurmalısınız.

 

Almanya’dan Merve: Ben iki sene önce evlenmiş, 20 yaşında bir bayanım. Benim sorunum, aradan iki sene geçmesine rağmen, eşimle gerdeğe girememiş olmam. Yani hala kızım. Eşim büyük bir sabırla bekliyor. Ama nereye kadar bekler, bunu bilemiyorum. Bu nedenle mutsuz bir insan oldum çıktım. Eşimi çok seviyorum ve onu çok da arzuluyorum ama olmuyor işte!  Bunun nedeni ne olabilir, bir çözümü var mı? 

- Kadının fiziksel  bir engel olmamasına rağmen korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye girememesi sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın oluş nedenleri kişiye göre farklılık gösterir. Yaşadığınız problem tedavi edilebilir bir sorundur. Bunun bilinmemesi bayanlarda sıkıntı, gerginlik oluşturur. Kişi kendisinde eksiklik olduğunu düşünür ve suçluluk duyar. Üzüntü ve karamsarlık yaşar. Bu eşlerin ortak yaşadıkları bir problemdir.  Bu nedenle eşinizle birlikte en kısa zamanda bir uzmandan yardım almalısınız.

 

Merhabalar. Ben 27 yaşında bir gencim. Bekârım. Benim sorunum cinsel ilişkiye girmeden önce bende boşalma oluyor çok az bir şekilde ve sızıntı şeklinde. Bu çocukluktan bu yana yani ergenlik döneminden bu yana devam ediyor. Bu beni rahatsız ediyor tahlil yaptırdım. Kan ve sperm ama bişey çıkmadı. Bunu önlemenin bir yolu var mı? İlişkiye başlamadan önce kalkık halde oluyor ve sıntı şeklinde 1 damla kadar oluyor. Umarım yardımcı olursunuz. Teşekkürler iyi günler. Cevabınızı bekliyorum

- Cinsel istek sıklığınız, Cinsel ilişki öncesi ve sırasında hissettikleriniz, ruhsal durumunuz, beklentileriniz, ilk ergenlik deneyiminiz, sünnet yaşınız gibi ayrıntılı bilgilere sahip olmak durumundayım. Erken boşalma tanısı birkaç cümle ile kolaylıkla konulamaz. Tüm bunlar için kısa zamanda bir uzmandan yardım almanızı önerebilirim.

  

Rumuz Çaresiziz: Merhaba biz iki senelik evli bir çiftiz. Çok istememize ve bütün uğraşlarımıza rağmen bir türlü ilişkiye giremedik. Yani eşim hala bakire. Sorun eşimden kaynaklanıyor. Her türlü ortama hazırken birden korkuyor ve kaskatı kesiliyor. Gitmediğimiz doktor kalmadı ama bir sonuç elde edemedik. Siz ne önerebilirsiniz? 

- Vajinusmus yaygın ve tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bayanın korku, utanma, cinsellikle ilgili yanlış öğrenmelere bağlı kaygılar nedeniyle cinsel ilişkiye girememesidir. Cinsel ilişki sırasında kadın cinsel organının etrafındaki kasların kasılmasına bağlı olarak cinsel ilişki gerçekleştirilemez.  Bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Vajinusmus ilk cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. Sorunun geçici olduğu ve çözüleceği düşünülür.  Ancak problemin devam etmesi bayanlarda sıkıntı, gerginlik ve suçluluk duyguları oluşur. Sorun bayandan kaynaklansa da tedavi aşamasında erkeğin katılımı şarttır. Vajinusmus tedavi edilebilen bir problemdir. Başarısız tedavi girişimleri sonunda karamsarlık, ümitsizlik görülebilir. Ancak çözüm bir uzmandan yardım almaktır. 

 

Rumuz Sercan: 21 yaşında oldukça sağlıklı bir gencim. Ama bir türlü kızlara karşı ilgi duyamıyorum. Soracaksınız, erkeklere karşı duyuyor musun? Diye ama hayır onlara karşı da bir şey hissetmiyorum. Yani normal bir erkeğim ama bu isteksizliğim çok canımı sıkıyor. Bunun nedeni psikolojik olabilir mi? 

- Cinsel isteksizliğin pek çok nedeni olabilir. Cinselliği etkileyen nedenler geçmiş yaşantılarımız ve öğrenmelerimizdir. Cinsellik hakkında yetersiz ve yanlış bilgi edinilmiş olması. Bilinmeyeni istememek sık görülen bir davranıştır. Ruhsal rahatsızlıklarda da cinsel isteksizlik görülmektedir.

Depresyon, yorgunluk, stres, ağrı, ilgi kaybı ve ilişkide yaşanan problemler isteğin azalmasına neden olabilir. Bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al