Deprem Travma Psikolojisi

DUYGU NEDİR?

DUYGU NEDİR?

PSİKOHAYAT DERGİSİ

Kimi zaman sevinç, kimi zaman da korku içeren duygu nedir, nasıl hissediyoruz, neler yaşıyoruz. İşte cevabı.

Uzman Ergen Psikoloğu Orhan Gümüşel anlatıyor:

Duygu... Ne çok kafa yormuşuzdur her birimiz; karşımıza çıkana, karşımızdakine ya da karşımıza çıkması muhtemel olana dair ne hissettiğimize... Kimi zaman sevinç, kimi zaman da korku koymuşuzdur adını. Hatta bazen adını da koyamamışızdır ne hissettiğimizin. Ya ne hissettiğimizi anlayamamış ya da kendimize dahi açıklayabilmekten aciz kalmışızdır. Ne olursa olsun hissettiğimizin ortak adı olmuştur duygu.

Duygu, beynimizde oluşan ancak yüreğimizde hissettiğimizdir: doğumdan ölüme...

Öyle an gelir ki; sevdiğimizden korkarız. Sevdiğimizi bekleriz uzak yoldan umutla, coşkuyla. Kara haberinden korkarız görene kadar. Sevgi, korku sevinç karışır birbirine. Karışır kafamız karışır içimiz.

Öyle olur ki; umudumuzdan korkarız. Çalışırız kazanmak için bin bir türlü umutla ama kaybetmekten korkarız. Karışır kafamız karışır bildiklerimiz.

Bazen de korktuğumuzu isteriz. Severiz, beğeniriz, arzu eder isteriz tutkuyla. Korkarız ama elde edince ne olacağından. Aşık oluruz kırmaktan korkarız. Giderek kararsızlaşır, güvensizleşir kaybetmekten korkarız. Hata yapmaktan çekiniriz. Derken hata yapar korktuğumuz her şeyle bir anda yüzleşiveririz. Üzülürüz.

Bazen de tersi olur korkmadan fütursuzca arzularız. Üzerine çullanır boğarak almaya kalkarız. İstediğimiz kaçtıkça kovalar daha da hırslanırız. Sonra da hayal kırıklığı… Üzülürüz.

Fransız düşünür Bernard Show diyor ki; İki tür hayal kırıklığı vardır. Biri istediğini elde edememenin yarattığı diğeri istediğini elde ettiğinde yaşadığın... İkincisinin kimsenin başına gelmesini arzu etmem.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al