DÜŞÜNCESİ BİLE DOYURUYOR

DÜŞÜNCESİ BİLE DOYURUYOR

CUMHURİYET GAZETESİ BİLİM TEKNİK EKİ

Bir paket çikolatayı hayal etmek hem şişmanlatmıyor, hem de doyuruyor. Amerikalı bilim insanlarının son bir araştırmasına göre ayrıntılı bir şekilde yemek düşünenlerin iştahı açılmak yerine kapanıyor.

 


Özel Carnegie-Mellon Üniversitesi bilim insanlarının konuyla ilgili araştırma yazısı Science dergisinde yayımlandı. Oysa bugüne kadar hepimiz güzel bir yemeği düşününce iştahımızın açıldığını düşünürdük.

Hatta bilim insanlarının çoğu da bir yiyeceğin düşünülmesi halinde de yemeği yeme, koklama ya da görme sırasında işleyen nöronsal süreçlerin devreye girdiğini kabul ediyordu.

Ancak Carniege-Mellon Üniversitesi bilim insanlarının son sonuçları durumun çok daha karmaşık olduğunu gösterdi. Buna göre bir yiyecek hakkında üstünkörü düşünmek iştahı açıyor ama o yiyecek hakkında ne kadar ayrıntılı düşünülürse, iştah da o denli kapanıyor. Sonuçlarımız, iştahımızı bastırmak için yiyecekler hakkında düşünmekten sakınmanın doğru olmadığını gösterdi diyor araştırmayı yöneten Carey Morewedge.

Araştırma sırasında katılımcıların bir kısmı çikolatalı draje yemeyi diğerleriyse jeton kullanmayı düşünürken, bu düşünceleri bilim insanlarının istedikleri kadar tekrarlamışlar.

Bu denemeden sonra katılımcılara şeker verilmiş. Çikolatalı drajeleri düşünenler, jeton atmayı düşünenlere göre daha az yemişler. Bilim insanları alışmanın (Habitüasyon: Bir uyarıya karşı gösterilen tepkinin, uyarının yinelenmesi halinde azalması) iştahı kapattığını düşünüyor.

Habitüasyon, neyi ne kadar tüketeceğimize ve ne zaman başka bir yiyeceğe yöneleceğimize karar veren en etkili süreçlerden biridir. Bir deneyimi hayal etmek bir derecede gerçek bir deneyimin yerini tutabiliyor. Anlaşıldığı üzere hayali ver gerçek deneyim arasındaki fark sanılandan daha az diyor uzmanlar.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al