DÜŞÜNCE OKUYAN MAKİNA

DÜŞÜNCE OKUYAN MAKİNA

DÜŞÜNCE OKUYAN MAKİNA Beyin tarayıcı makine düşünme eylemi sırasında beyini inceleyerek insan hareketlerinin önceden tahmin edilmesini sağlayacak.

Alman bilimadamları düşünce okumaya yardımcı olacak bir makine geliştirdi. Beyin tarayıcı, düşünme eylemi sırasında beyni inceleyerek insan hareketlerinin önceden tahmin edilmesini sağlayacak. Almanya'daki Bernstein Beyin Merkezi araştırmacıları, bu makineyle düşünme sürecini aydınlatmayı hedefliyor.

BEYNİ İNCELEYEN EYLEM

Araştırmacılardan John Dylan Haynes, cihaz sayesinde insan hareketlerinin önceden tahmin edilebileceğini açıkladı. Hayles ìYeşille işaretli alanda beyin aktivitelerinin küçük bir modelini görüyoruz. Bu da kişinin o anda ne düşündüğüne bağlı olarak şekilleniyor. Bu durumda iki süreç var: Beyne düşünce girişi veya çıkışı yapmak. Kişinin eylemlerini bu süreçler sonunda anlayabiliyoruz" dedi.

E-POSTA İMKANI

Beyin tarayıcı, bedensel engellilere vücutlarını kullanmadan bilgisayar kullanma, e-posta yazma imkanı sağlıyor. Bilim adamları, tartışmalara yol açan bu tür buluşların kullanım amaçlarına karar vermenin bilimin değil; toplumun işi olduğunu söylüyor. Haynes, yüksek çözünürlüğe sahip beyin tarayıcı için "Bence bu cihaz yanlış kişilerin eline geçerse çok tehlikeli olabilir" uyarısında da bulunuyor.

KAYNAK:
//www.bugun.com.tr/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al