DÜŞÜKTEN SONRA 6 AY BEKLEYİN

DÜŞÜKTEN SONRA 6 AY BEKLEYİN

Acıbadem.com.tr

Düşük yapıldıktan sonra 2´ nci gebelik için anne adayının yaklaşık altı ay beklemesi gerekiyor.

 


Kadınların 21’inci gebelik haftasından önce bebeklerini kaybetmesi "düşük" olarak tanımlanıyor. Bir veya birden fazla kayıp olduğunda bu durum,  " tekrarlayan düşük " olarak isimlendiriliyor ve infertilite (kısırlık) tedavisi gerektirebiliyor. Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sema Demirsoy, bir kez düşük yapıldıktan sonra 2´ nci gebelik için anne adayının yaklaşık altı ay beklemesi gerektiğini belirterek bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Düşük gebelik, haftasına bağlı olarak değişmekle birlikte acil bir tablo olarak karşımıza çıkar.  Şiddetli kanama ve ağrıyla başlar, bazen kanamayı durdurma şansımız olmayabilir. İçeride bebeğe ve kesesine, zarlarına ait dokular kalır, rahim bunları tamamen temizleyinceye kadar kanama devam eder. Bazen anneler, kan kaybına bağlı olarak bazı sorunlar yaşayabilirler.

Düşük yapan annenin düşük sonrası mutlaka kan sayımı, kan tablosu ve folik asit depolarının ne durumda olduğunu değerlendirmek gerekiyor.  Annenin eksiklerinin tamamlanıp kadının yeni bir gebeliğe hazır hale gelmesi yaklaşık altı ay sürer. O nedenle de düşükten sonra yeni bir hamilelik için altı ay beklenmesinde yarar var”.

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER DE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR


Tekrarlayan düşüklerin toplumda görülme sıklığı yüzde 2-3 arasında değişiyor. Günümüzde arka arkaya 8-10 düşük yapan ve çocuk sahibi olamayan birçok insan olduğunu belirten Dr. Sema Demirsoy, “Bir kez düşük yapan anne, ikinci gebeliğinde tedirgin oluyor. Ancak, bir kez düşük yapmış olmak tekrar düşük olacağı anlamına gelmez. Eğer, kadın iki veya daha fazla sayıda düşük yapmışsa bu konuyu araştırmak önemlidir. Günümüzde tekrarlayan düşüklere yönelik tedaviler bulunuyor.” diyor.

DAHA ÇOK 35 YAŞ ÜZERİNDE GÖRÜLÜYOR


Düşükler daha çok 35 yaş üzeri gebeliklerde, kromozom anomalilerine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bebekteki kromozom hastalıkları, düşüklerin temel nedenlerinden biri. Bebekte bazı ciddi hastalıklar, erken kayıplara neden oluyor. 35 yaşında bu hastalıklar arttığından, 35 yaş üzeri annelerde düşük daha fazla görülüyor. Düşük 20 yaş altındaki annelerde de ortaya çıkabiliyor. Bu yaş grubunda kadının vücudu henüz hamileliğe hazır değildir. Bu nedenle bebeği taşımayabiliyor. Araştırmalar gebelik için en uygun yaş aralığını 23-25 olarak gösteriyor.

DÜŞÜK NEDEN OLUYOR?


Düşüğün ortaya çıkmasında hem anneye hem bebeğe bağlı nedenler olabiliyor. Anneye bağlı nedenleri anlatan Dr. Sema Demirsoy, bunları şöyle sıralıyor:

• Annenin gebeliği taşımakta yetersiz olması sonucunda düşük oluşabilir. Rahimdeki şekil anomalileri, rahimdeki bölmeler, rahim içini kaplayan miyom, polip gibi oluşumlar da düşüğe neden olabiliyor. 

• Rahim ağzı yetmezlikleri görülebiliyor.

• Anneye bağlı progesteron adını verdiğimiz yumurtalıktan salgılanan hormon, gebeliğin devamını sağlıyor. Eğer bu hormon ile ilgili bir sorun olursa düşük ortaya çıkabiliyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al