DÜŞÜK AMA MEMNUNUZ

DÜŞÜK AMA MEMNUNUZ

A.A

BM'nin raporuna göre Türkler çalıştıkları işlerden çoğunlukla memnun olsa da, yaşam standartlarını zayıf buluyor.

 


BİRLEŞMİŞ Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) hazırladığı İnsani Kalkınma Raporu’nda (HDR) Türkiye 10 üzerinden 5.5 puan aldı. Rapora göre Türkler çalıştığı işten yüzde 71, kişisel sağlığından yüzde 76, hayat standardından yüzde 44 oranında memnun. Türklerin yüzde 85’i yaşamını anlamlı buluyor, yüzde 68’i toplumda saygılı muamele gördüğünü söylüyor.

169 ÜLKE İNCELENDİ

UNDP başkanlığını ünlü ekonomist Kemal Derviş’in istifası üzerine üstlenen Helen Clark, 169 ülkedeki sağlık, eğitim ve gelir durumlarının hesaplanmasıyla oluşturulan ve bu yıl 20’ncisi yayınlanan rapor hakkında düzenlenen toplantıda konuştu.

“Bir milletin esas zenginliği insanlarıdır” diyen Clark, kitabın endeks (HDI) bölümünde ulusal kalkınmanın yalnızca milli gelirle değil, yaşam süresi ve kalitesi, okur-yazar sayısı ile değerlendirildiğine de dikkati çekti. Çalışmalara 20 yıl önce ilk endeksi hazırlayan Nobel ödüllü Amartya Sen de katıldı.  İnsani kalkınma konusunda Norveç, Avustralya ve Yeni Zelanda en başarılı ülkeler olarak listelenirken; Nijer, Kongo ve Zimbabve sıralamanın dibinde yer aldı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Randevu Al