Dürüst ol sağlıklı yaşa

Dürüst olmak sadece ahlaki açıdan değil, vücut sağlığı açısından da önemli.

Dürüst ol sağlıklı yaşa

Dürüst olmak sadece ahlaki açıdan değil, vücut  sağlığı açısından da önemli.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, yalan söylemek  sadece manevi anlamda değil, fiziksel anlamda da insana zarar veriyor. Alman Bild der Wissenschaft dergisinin haberine göre, Notre Dame  Üniversitesi bilim adamları, gönüllü deneklerle yaptıkları araştırmada, iki grup  oluşturdu. Ortalama yaşın 31 olduğu gruplardan birinden, 10 hafta boyunca küçük ya  da büyük, yalan söylememeleri, gerekirse cevap vermemeleri, her şekilde yalan  ifade kullanmaktan kaçınmaları istendi. Diğer grup ise kontrol amaçlı  kullanıldı. Deneklerin yalan söyleyip söylemedikleri konusunda dürüst olup  olmadıkları ise yalan makinesi yardımıyla tespit edildi. Değerlendirme sonucunda, yalandan kaçınanların vücut sağlığında iyileşme  olduğu görüldü. Özellikle baş ağrısı gibi şikayetleri bulunan denekler, bu  rahatsızlığın hafiflediğini ifade etti. Bilim adamları, yalan söylemenin strese neden olduğunu, bunun da sadece  insan psikolojisine değil, vücuduna da zarar verdiğini belirtti. Araştırma sonuçları, Amerikan Psikoloji Derneği'nin Orlando'daki yıllık  toplantısında açıklandı. ANKARA (AA)         
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al