DÜNYASININ KABINA SIĞMIYOR

DÜNYASININ KABINA SIĞMIYOR

A.A

Hamburg Üniversitesi Alman  İşaret Dili Enstitüsü ve Sağır İletişiminde araştırma görevlisi ve doktora  öğrencisi olan Okan Kubuş, engelinin getirdiği sessiz dünyasının kabına  sığmayarak, sağlıklı insanlara parmak ısırtacak bir başarıya imza atıyor.

 


“Her lisan bir insan” felsefesiyle kulakları duymamasına rağmen dil  öğrenme konusunda belki de sağlıklı insanlardan iki kat daha fazla çalışarak  kendisini geliştiren Kubuş, Türkçe, Almanca, İngilizce ve İspanyolca'nın yanı  sıra Türk ve Alman İşaret dilleriyle Uluslararası İşaretini çok iyi derecede  konuşabiliyor.

Aslında Kubuş sessiz dünyasında çok da yalnızlık yaşayan işitme  engellilerden değil. Çünkü onun anne, babası ve bir halası da kendi gibi işitme  engelli. “Sağırlığım doğuştan. Bu bizim için hiç sorun olmadı. Sağırlığı hiç  sorun olarak görmedik” diyen Kubuş, Türkçe'yi öğrenmeden önce işaret dilini  öğrenmiş. Anne babasıyla işaret diliyle iletişim kuran Kubuş, ailesinin duyan  bireyleri olan anneanne, dede ya da teyze ve kuzenleriyle Türkçe konuşarak  iletişim kurmuş.

Ailesinin de büyük desteğiyle kısa sürede Türkçe'ye de işaret dili kadar  hakim olmayı başaran Kubuş, bu nedenle okul hayatında da hiç sorun yaşamamış. İki  dilli olarak büyümenin avantajlarını yaşayan Kubuş, eğitim hayatı boyunca hep  başarılı bir öğrenci olmuş.

Ergenlikle az çok her gencin yaşadığı sorunları yaşayan Kubuş, kendi  deyimiyle “duyan akranları arasında bir tek sağır olmanın güçlüğünü de yaşamış.  O günleri “zaman zaman sağır olduğumu kabul edemiyordum” sözleriyle anlatan  Kubuş, ancak bu dönemi de ailesinin büyük desteğiyle kolayca atlatabilmiş.

Anne babasının yapmak istediği her konuda kendisine destek verdiğini  anlatan Kubuş, “Bebekliğimden beri sürekli benimle ilgilendiler, sürekli bana  kitap okudular. Türkçe ve Türk İşaret dilinde rahat bir iletişim ortamımız oldu.  Böylece ben her iki dili de rahat kullanabilme şansı yakaladım” diye konuştu.
        
BAŞARILARLA DOLU “SESSİZ EĞİTİM YAŞAMI”
        
Liseyi bitirdikten sonra ODTÜ Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi  bölümünü kazanan Kubuş, fakültedeki arkadaşları ve hocalarının desteği sayesinde  öğrenim hayatında da büyük başarılara imza atmış. Sağlıklı insanlardan iki kat  çalışması gerekse de derslerde başarılı olabilmek adına azimle uğraşan Kubuş,  üniversite eğitimini de ikincilikle bitirerek önemli bir başarının altına imza  atmış.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimini tamamladıktan sonra “duyan  öğrencilere hocalık yapamayacağını anladığı sırada Enformatik Enstitüsündeki  Bilişsel Bilimler bölümünde yüksek lisans yapmaya” karar veren Kubuş, master  döneminde aynı zamanda Öğretim Teknolojileri Destek ofisinde asistan olarak  çalışmaya başlamış. Kubuş, danışmanlarının da büyük desteğini alarak Türk İşaret  Diliyle ilgili araştırmalar da yürütmüş.

Yüksek lisansın ardından Hamburg Üniversitesi Alman İşaret Dili Enstitüsü  ve Sağır İletişim bölümünde doktora araştırmalarıma başlayan Kubuş, aynı zamanda  Hamburg Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamış. Halen  Almanya'daki üniversite öğrencilerine dersler veren Kubuş, aşrıca İşaret  Dilbilimi, İşaret Psikodilbilimi ve Sağır kültürü alanında çalışmalar yürütüyor.

Hamburg Üniversite'sinde öğrencilere işaret dilleri alanında işitme  engelli olan ünlü uzman Prof. Dr. Christian Rathmann ile Dil Edinimi ve İşaret  Dili Sözdizimi derslerini anlatan Kubuş, ayrıca Türk İşaret Dili ile İşaret  Dilinin Biçimbilimi konularında eğitimler vermeye hazırlanıyor.

ODTÜ'de aldığı eğitim sayesinde İngilizceyi oldukça geliştirme fırsatı  bulan Kubuş, aynı zamanda bir dönem İspanyolca dersleri almış. Hamburg  Üniversitesi'nde de Almanca'sını geliştiren Kubuş, Alman İşaret Dilini de çok iyi  derecede kullanabiliyor. Amerikan İşaret Dilini de yavaş yavaş öğrenmeye başlayan  Kubuş, farklı ülkelerdeki arkadaşlarıyla da Uluslararası İşaret ile sayesinde  iletişim kurabiliyor.

Doktorasını tamamladıktan sonra Türk İşaret Dili ve Türk sağır topluluğu  adına önemli akademik çalışmalar yürütmeyi hedefleyen Kubuş, Türk İşaret Dilinin  dilbilimi, sağırların eğitimi ve tercümanların yetiştirilmesinde çok araştırma  yapılması gerektiğini düşünüyor. Kubuş, işitme engelli bir birey olarak akademik  alandaki kariyerine bu araştırmalara öncü olarak devam ettirmek istiyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al