Dünyanın ilk Biyonik Olimpiyatları başlıyor

Dünyada ilk defa düzenlenen Biyonik Olimpiyatlar gelecek ay başlıyor.

Dünyanın ilk Biyonik Olimpiyatları başlıyor

Pek çok farklı ülkeden katılımcı robot dış iskeletler, elektronik kollar, elektrikle çalışan tekerlekli sandalyeler gibi teknolojileri kullanarak yarışacak.

Zürih'te düzenlenecek organizasyon, yeni teknolojilerin fiziksel engelli kişilere nasıl yardımcı olduğuna dikkat çekecek.

Etkinlikte 50 takım yarışacak. Katılımcıların ekmek kesmek, merdivenlerden çıkmak ve çamaşır asmak gibi kategorilerde yarışması bekleniyor.

Kevin Evison, "Engelli sporları Londra Paralimpik oyunları sayesinde halkın ilgisini toplamıştı. Ancak insanlar günlük hayatlarımızda karşılaştığımız zorlukları hala bilmiyor. Biyonik Olimpiyatlar, bizlerin daha bağımsız ve üretken olmasını sağlayan, var olan en gelişmiş protez teknolojilerini bir araya getirecek ve bunu bir yarışmaya çevirerek şirketler ve araştırma laboratuvarları arasında da rekabet başlatacak" diyor.

Evison Londra'nın Imperial College University takımında protez bir kol kullanarak yarışacak.

GELİŞMİŞ NESİL

29 yıl önce bir dalış sırasında felç geçiren David Rose ise İngiltere'nin Essex Üniversitesinin rakibi Brainstormer (Beyin fırtınacısı) takımıyla yarışacak.

Rose, yalnızca beynini kullanarak bir bilgisayar oyununu yönlendirmek için yaklaşık iki yıldır egzersiz yapıyor.

Beyin sinyallerini algılayabilen ve bu sinyalleri bilgisayara gönderen elektrotlarla kaplı bir bone takacak. David Rose bilgisayar oyunundaki karakterini yalnızca düşünerek hareket ettirecek.

Rose, "Aslında bu oldukça yorucu bir şey. Karakterimi hareket ettirmek için belirli düşüncelere odaklanmalıyım ve başka hiçbir şey düşünmemeliyim. Gün içinde bir şey düşünürken herkesin aklına 'acaba bugün çay saatinde ne yesem' gibi fikirler gelir. Beyniniz sürekli çalışıyor" diyor.

'BEYİN KENDİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRIR'

Siberatlon'u ETH Zurich Üniversitesi düzenliyor ve mühendisleri yardımcı teknolojiler yaratmaya teşvik etmeyi hedefliyor.

Essex Üniversitesi takım lideri Ana Matran-Fernandez, "Sorun şu ki, şu an yapılan araştırmaların çoğu sağlıklı kişiler üzerinde test ediliyor. Ancak beyinlerimiz kendini yeniden yapılandırır, David gibi biri yıllarca bacaklarını kullanmazsa, beyni başka bir şey yapmaya başlar. Bu seviyede fiziksel engeli olan insanlara laboratuvarda saatlerce egzersiz yaptıramayız. Biyonik Olimpiyatlar bunu yapabilmemiz için bir platform sağladı. Bu yarışma sayesinde bilgisayar ve beyin arasında farklı komutları algılayabilen ve elektrikli sandalyeyi kontrol etmeye yarayan bir arayüz yarattık" dedi.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al