DÜNYANIN GERİ KALANI...

DÜNYANIN GERİ KALANI...

Birgün Gazetesi

İşte Birgün Gazetesi'nden Uğur Kutay'ın Başabakan Erdoğan'ın kişiliği ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın cümleleriyle ilgili yorumları..

 


“Chuck Norris bir keresinde yanlışlıkla bir şişe uyku hapının tamamını yuttu. Sonra göz kırptı.”
   
 ‘80ler faşizan Hollywood sinemasının vazgeçilmez karatecisi, dünyanın gerçek ‘ranger’ı, yenilmez Amerikan askeri Chuck Norris, Reagan ve birinci Bush dönemlerine denk düşen aşırı sağcı sinema anlayışı yüzünden öyle akıldışı bir süperkahraman figürüne dönüştürülmüştü ki, birazcık aklı başında olanlar o aklı da koruyabilmek için bu tür espriler üretmeye başladılar: “Ortalama bir oturma odasında Chuck Norris’in sizi öldürmek için kullanabileceği 1242 obje bulunur, odanın kendisi de dahil...” Hatta Google’de Chuck Norris araması yaptığınızda şöyle bir uyarıyla bile karşılaşıyorsunuz: “Google Chuck Norris araması yapmayacak, çünkü sizin onu değil onun sizi bulacağını biliyor.”

Demokrasinin ‘d’siyle alakası olmayan politik çıkar gruplarının 12 Eylül’ü tam da otuzuncu yıldönümünde tekrar şereflendirdikleri 2010’un çok tuhaf bir yıl olduğunu sanıyordum ya, daha yılın ilk ayı bitmeden kendimi hiperrealist bir korku filminin içinde bulunca ne kadar yanıldığımı anladım. Filmin adı, RTE Etkisi... Olaylar, Hizbullahçı katillerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı, türbeyi gölgede bıraktığı gerekçesiyle heykellerin yıkılabildiği ve artık ‘açılış kokteyli’ gibi basit etkinliklerin bile düzenlenemediği bir ülkede geçiyor.

Başrolde de Chuck Norris’e kök söktürecek bir karakter var!
Şimdi stadyum sahnesindeyiz; başkarakterimiz kendisini ıslıklayıp yuhalayanların bir organizasyon ürünü olduğunu söylüyor. Bu sözün aslında neyi işaret ettiğinin farkında değil RTE: Nasıl bir otoriteryen kişilikse, nasıl bir egosantrik zihin haliyse artık bu, adam ıslıklanabileceğine, yuhalanabileceğine, protesto edilebileceğine ihtimal bile veremiyor! Hani bu iktidarın yapılanmasını çözümlemeye çalışırken bazen padişahlık falan diyoruz ya, öyle değil; burada açıkça ‘tanrı kompleksi’ var.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın şu cümlelerini okurken bakalım gözünüzün önüne kimin yüzü gelecek: “Aslında yaptığı işin çok önemli, hayati ve üstün olduğuna inanan kişilerdir ‘Tanrı kompleksi’ndeki kişiler. Hayatı devam ettirebilme ve sonlandırma gücü doktorlarda tanrısallık duygusu uyandırır. Aynı şekilde mimarlar ve sanatçılar bu riski taşıyan insanlardır... Siyasetçilerde ve askeri liderlerde ise benzer duygular son derece tehlikelidir.

‘Tanrı kompleksi’ olan kişi ‘Alçak dağları ben yarattım’ der gibi dolaşır. Kendisine yüce insan denilmesini bekler tavırlardadır. İnsanlardan hep alacaklı gibidir. Tutkulu, yüksek hedeflere sahip, övgüye aç ve eylemlerini başkalarının vereceği değere göre endekslemiş, alkışlarla beslenen, en başta gelen ego doyum aracı önemlilik ihtiyacını tatmin olan bu kişilere dikkat edelim... Büyüklük fantazileri ve aldıkları övgü dışında hayattan pek zevk alamazlar. Bu kişilerde hükmetme ve kontrol etme arzuları şehvet boyutuna çıkabilir... Olayları kendilerini ön plana çıkaracak şekile ve övgü alkış alacakları biçime dönüştürmeyi başarırlar. Sıradan olmaktan ölesiye korktukları için çok çalışırlar. Akıllı ve yetenekli dedirtecek pozisyon peşindedirler. Etkileyici bilgiye sahip, konuşma becerisi yüksek, hitabeti gelişmiş, edebiyatı seven ancak bilgisi derinlikten yoksun kişilerdir.”

RTE Etkisi’nin başkarakteri kendini öyle bir konumluyor ki, şu cümlelerdeki Chuck Norris ismini RTE ile değiştirdiğinizde maalesef hiçbir şeyin değişmediğini görebiliyorsunuz:

Evrim teorisi diye bir şey yoktur. Sadece RTE’nin yaşamasına izin verdiği türler vardır.
RTE şarjörü dolu bir otomatik tabancayla Rus Ruleti oynar ve kazanır.
RTE saat takmaz, saatin kaç olduğuna karar verir.
Kalem kılıçtan keskindir, ama sadece RTE tarafından tutuluyorsa...
RTE kitapları okumaz, istediği bilgileri alana kadar onlara haşin haşin bakar sadece...
Bazı insanlar Süpermen kostümü giyer; Süpermen, RTE kostümü giyer.
Öcüler her gece uyumadan önce dolaplarının içinde RTE olup olmadığını kontrol ederler.
Chuck Norris bugün Çay partisi’nin sıkı destekçisi olarak wnd.com adresinde sapsağcı yazılar yazıyor. RTE ise… Neyse, o sizi bulur…"

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al