Deprem Travma Psikolojisi

Dünyanın en sıcak mayısıydı

Son 134 yıllık verilere göre yerküre 2014 Mayıs’ı sıcaklık rekoruyla tarihe geçti.

Dünyanın en sıcak mayısıydı

Son 134 yıllık verilere göre yerküre 2014 Mayıs’ı sıcaklık rekoruyla tarihe geçti.

sicakEl Nino’nun en etkisiyle her zamankinden daha sıcak bir yıl geçirmesi beklenen dünyayı kuraklık bekliyor. Bu arada Pazar günü Antalya’da, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün tahminlerine göre 38 derece sıcaklıklarla birlikte yüzde 52’ye ulaşan nem oranı nedeniyle sıcaklık 50 - 53 derece arasında hissedilecek. YERKÜRE 1880 yılından itibaren en sıcak Mayıs’ını geçirdi. ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı NOAA adlı kuruluşun verilerine göre mayıs ayı sıcaklık ortalaması 15.54’ü celcius’u buldu. Sıcaklığın en büyük yükseliş gösterdiği yerler Kazakistan, Endonezya, İspanya, Güney Kore ve Avustralya oldu. Colorado’daki Atmosfer Araştırmaları Ulusal Merkezi’nden iklim bilimci Kevin Trenberth, “2014 ya da 2015 en sıcak yıl olarak kayıtlara girebilir” dedi.

ASYA’DA KURAKLIK, ABD’DE YAĞIŞ

Uzmanlara göre atmosfer hareketi El Nino’nun etkisiyle 2014 yılında sıcaklıkların giderek daha da artma ihtimali var. El Nino’nun özellikle Asya ve Avustralya’da kuraklıklara yol açabileceği belirtiliyor. Bu gerçekleşirse kuraklıktan ilk etkilenecek ülkelerin başında Muson yağmurlarının azalacağı Hindistan geliyor. ABD’de El Nino ters bir etki yaparak yağışları artırması bekleniyor.

2010’LU REKOR YILLARI

MAYIS ayındaki sıcaklığın, 20’nci yüzyılın 14.8 derece olan sıcaklık ortalamasından 0.74 derece daha fazla olduğu görüldü. Bundan önceki ‘en sıcak Mayıs rekoru’ sırasıyla 2010, 2012, 1998 ve 2013 yıllarında yaşanmıştı.

‘YARAMAZ ÇOCUK’ FELAKETİ

PASİFİK Okyanusu üzerinde belli aralıklarla görülen ısınmanın küresel ölçekte yarattığı atmosfer olaylarına ‘El Nino’ deniyor. İspanyolca ‘yaramaz çocuk’ anlamına gelen ‘El Nino’ 1997-1998 yılları arasında küresel felaketleri tetiklemişti A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al