Dünyanın en mutsuz hayvanı

29 yıldır Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde bir bölmede yaşayan kutup ayısı Arturo’nun, 2 yıl önce tek dostu Pelusa’yı da yitirdikten sonra ‘depresyon’a girdiği ve anormal davranışlar sergilemeye başladığı belirtiliyor.

Dünyanın en mutsuz hayvanı
Paylaş:

29 yıldır Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde bir bölmede yaşayan kutup ayısı Arturo’nun, 2 yıl önce tek dostu Pelusa’yı da yitirdikten sonra  ‘depresyon’a girdiği ve anormal davranışlar sergilemeye başladığı belirtiliyor.

enmutsuzhayvan40 derece sıcakta yaşam savaşı veren kutup ayısı için küresel kampanya başlatıldı. Bir kutup canlısı olan Arturo’nun bunaltıcı sıcaklarda serinlemek için tek çaresi önündeki 50 santimetre derinliğindeki havuz. İçlerinde ünlü şarkıcı Cher’in de bulunduğu aktivistler, doğduğundan beri bölme içinde tutulan ve 2 yıl önce ölen tek dostu Pelusa’dan başta kendi cinsinden hiçbir kutup ayısıyla karşılaşmamış olan Arturo için tek çarenin ‘daha iyi koşullarda’ bir yere nakledilmesi olduğunu savunuyor. Arturo günde 15 kilogram et, sebze ve meyveyle besleniyor. Bal da seviyor. Hayvanat Bahçesi bakıcıları, kutup ayılarının doğada en fazla 20 yaşına kadar yaşadığını, ancak hayvanat bahçeleri ve safari parklarda bunun 30’a kadar çıkabildiğini belirtiyor. Hayvan hakları savunucuları, Arturo’nun ‘akıl sağlığı’ndan da endişe ederken hayvanat bahçesi yetkilileri Arturo’nun böyle bir nakil ve yolculuğa dayanamayacak kadar yaşlı olduğuna dikkat çekti. Kampanyada 160 bin imza toplayan Greenpeace ise Arturo’nun doğal ortamına daha yakın iklim koşullarına sahip Kanada’ya nakledilmesini istiyor. RADİKAL