DÜNYANIN EN İYİ TERAPİSİ

DÜNYANIN EN İYİ TERAPİSİ

Hürriyet Aile

Dans edenlerin çok daha sağlıklı bir bedene ve ruh yapısına sahip olduğunu biliyor musunuz?

 


Dans etmek dünyada artık bir spor dalı ve sağlık merkezi gibi algılanıyor. Dans edenlerin çok daha sağlıklı bir bedene ve ruh yapısına sahip olduğunu da görüyoruz. İşte, bu konuda bildiklerimiz bize yetmedi ve dansın kralı olan Aytunç Bentürk’ün kapısını çalıp daha fazla bilgi istedik. Çok eğlenceli bir sohbet eşliğinde inanılmaz gerçekler ve hikayeler dinledik.

İstanbul Koşuyolu’ndaki kendi ismiyle anılan bir dans akademisinde eğitimler veren Aytunç Bentürk, yıllardır edindiği tecrübelerini öğrencileriyle paylaşıyor. Yılda yaklaşık 1500 kişiye eğitim veren Bentürk, okulundaki eğitimlerden dansın kişilere neler kazandırdığına, başarı hikayelerinden dans türlerine kadar birçok konuda bilgiler aktardı.

Yılda 1500 kişi hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Televizyondan gelen popülerliğin büyük etkisi vardır tabii ama bence en önemlisi, Aytunç Bentürk Dance Academy kursiyerlerini oyalamıyor oluşumuz. Hemen öğrenmesinin peşindeyiz biz. Onlar öğrenip gitsin ki yeni öğrenciler gelsin, daha fazla kişi öğrensin, hiç kimse de sıkılmasın. Şu kadarını söyleyeyim: 6 hafta eğitim alan biri rahatlıkla çıkıp pistte güzel güzel dans edecek aşamaya gelir. Dünyanın her yerinde bu böyle. Biz de 16 yıldır bu ilke ile hareket ediyoruz.

Öğrencilerinizin yaş aralığı nedir? Her gruba aynı eğitim mi veriliyor?

4 yaşından 75 yaşına kadar öğrencimiz var. Örneğin; 4 yaşındaki grubumuz jimnastikle başlıyor. 6 yaşından sonra baleye, 1-2 yıl sonra da istediği dans türüne yönlendiriyoruz. Bu sıralamanın şöyle bir önemi var: Çocuk için 2 yıl jimnastik yapması yeterlidir. Bu süreç uzatıldığında çocuğun boy gelişimi bundan olumsuz etkileniyor. O nedenle 2 yıldan sonra bale yaparak uzamasına ve daha dik bir vücut yapısı kazanmasına da katkı sağlamak gerekiyor.

Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimine nasıl bir etkisi oluyor dansın?

Çok esnek oluyor bir kere. Düştüğü zaman kendini daha iyi koruyor ya da düşmüyor. Çünkü dans eden birinin düşmesi zordur, bir şekilde dengesini kurup toparlanır. Onun dışında el, göz koordinasyonu da gelişiyor.

Psikolojisine yansıması ise daha heyecan verici. Öz güveni artıyor, daha konuşkan oluyor, kazanmayı ve kaybetmeyi öğreniyor. Size güzel bir örnek vereyim. Bir anne çocuğu getirdi buraya. Çocuk hiç kimseyle konuşmuyordu. Psikologlara dahi götürmüşler bu sorunu yüzünden. Dansa başladıktan 1 yıl sonra biz çocuğu susturamaz olduk. Benzer bir örnekte de yemek yemeyen bir öğrencim vardı, dans sonrası iştahı baya açıldı:)

Sağlık sorunu olanlar için ne yapıyorsunuz?

Bazı doktorlar dans etmeyi öneriyor zaten. Özellikle psikolojik sorunlara ilaç niteliğinde dans. Onun dışında eklemlerinde sıkıntısı olanlar da geliyor. Önce doktora yönlendiriyoruz sonra dans etmeye başlıyoruz. Kemik erimesi, romatizma, kas ağrıları hatta cam kemik hastalığı olan bile vardı. Akrobatik hareketlerden kaçınıyorlar ama yaptıkları kadarı bile ağrılarından kurtulmaya yetiyor.

Gelelim vücudu formda tutan danslara. Hangi dansı ne için tercih edelim?

Bel bölgesini çalıştırmak isteyenler için oryantal en mantıklı seçim olur. Burada da bayanlar tarafından çok talep görüyor oryantal dersleri. Saatte neredeyse 1000 kalori yakıyorlar yaparken.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al