Deprem Travma Psikolojisi

Dünyadaki çocukların 10'da biri obez

Araştırma, dünyada 10 çocuktan 1'i obezken bir ay içinde sosyal medyada sadece 15,189 kez yer aldığını ve bu oranın obez çocuk sayısının 23,440'de 1'ine denk geldiğini ortaya koydu.

Dünyadaki çocukların 10'da biri obez

Araştırma, dünyada 10 çocuktan 1'i obezken bir ay içinde sosyal medyada sadece 15,189 kez yer aldığını ve bu oranın obez çocuk sayısının 23,440'de 1'ine denk geldiğini ortaya koydu.

Dünyanın önde gelen Sağlık İletişimcileri'nden oluşan GLOBALHealthPR IHSMS 2.0 insiyatifi yaptığı araştırma dünyada 10 çocuktan 1'i obezken bir ay içinde sosyal medyada sadece 15,189 kez yer aldığını ve bu oranın obez çocuk sayısının 23,440'de 1'ine denk geldiğini ortaya koydu. GLOBALHealthPR IHSMS 2.0 ekibi, dünya genelinde online değerlendirme metodolojisi ile 1 aylık takip uyguladı. Araştırmada; çocuk obezitesi konusundaki dijital sohbetler incelendi. Türkiye'de bütünleşik iletişim şirketi Optimum Brand tarafından temsil edilen GLOBALHealthPR çocukluk obezitesinin küresel bir sorun olduğunu, ancak sosyal medyada küresel bir gündem yaratmadığını doğruladı.

IHSMS 2.0 SAYESİNDE SOSYAL MEDYA KULLANICILARININ ANLAYIŞI ORTAYA ÇIKTI

Birçok ülkede obezite ciddi bir sorunken, konu hakkında online iletişimin büyük bölümü Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde blog kullanan anneler diyet ve egzersiz yoluyla sorunun nasıl üstesinden gelmeye çalıştıklarını yazıyor ancak obezitenin görülme sıklığına karşın sosyal medyaya az yansıması yardıma ihtiyacı olan annelere ulaşmayı zorlaştırıyor. Çocuk obezitesinin önlenebilir ancak yaygın bir durum olduğu göz önüne alındığında, GLOBALHealthPR analistleri önleme ve tedavi çerçevesinde hiç tedavi yöntemi olmayan veya daha az yaygın hastalıklar ile karşılaştırıldığında çocukluk obezitesinin şaşırtıcı bir şekilde sosyal medyada yer alma sıklığının çok düşük olduğunu açıkladı. Örneğin, lösemi önlenebilir bir hastalık değil ve yakalanma riski çok az olan bir hastalık olduğu halde sosyal medyada çocuk obezitesinden 7,813 kat daha fazla yer alıyor. Araştırma, çocukluk obezitesinin gündeme gelmesi için büyük fırsatlar olduğunu ortaya koydu. Ebeveynler, sağlık personeli ve okul yöneticileri online gruplar ile yakın ilişki içinde olması gibi basit adımlarla online etkileşime başlamış olacaklar. Bu etkileşim bilgi alış verişi ve takip için bir başlangıç olacaktır. Özellikle Güney Amerika'da, çocuk obezitesindeki artışa rağmen bu konu sosyal medyada hiç gündem oluşturmamaktadır. Bu bölgelerde çocuk obezitesini gündeme getirmek, farkındalık yaratmak ve çocuk obezitesinin Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu gibi yaygın hale gelmesini önlemek için yardımcı olacaktır. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al