Dünyada yılan zehiri krizi yaşanıyor

Dünyada yılan sokmalarına karşı panzehir stokları azalıyor.

Dünyada yılan zehiri krizi yaşanıyor
Paylaş:

Tek panzehiri üreten firmanın üretimi durdurmasının ardından, mevcut stokların en fazla 1 yıl yeteceği bildiriliyor. Sınır Tanımayan Doktorlar teşkilatına göre, dünyada yılan sokmalarına karşı etkili tek panzehir, iki yıldır üretilmiyor.

Mevcut stokların en fazla bir yıl dayanacağını kaydeden teşkilat, bir ilaç firmasının üretime geçmemesi halinde, dünyada sağlık krizi yaşanacağını öne sürdü.

Mevcut panzehirin üreticisi Fransız ilaç şirketi, iki yıl önce maliyetleri gerekçe göstererek panzehir üretimini durdurmuştu. Şirket, son durumun sürpriz olmadığını ve 2010 yılından beri bu konuda uyarı yaptığını hatırlatıyor.

5 yıldır bilinen bir konuda hareketsiz kalındığını kaydeden ilaç şirketi, ellerindeki panzehir teknolojisini isteyen ilaç şirketine devretmeyi önerdiklerini, ancak bu konuda da 5 yıldır gelişme olmadığını bildirdi.

Dünyada her yıl beş milyon kişiyi yılan ısırıyor ve yılan zehrinden en az 100 bin kişi can veriyor. Yüzbinlerce kişi de kalıcı zehirlenme sonucu sakat kalıyor.

Panzehir tedavisinin maliyeti 250 ila 500 dolar arasında değişiyor. Uzmanlar panzehir konusunda Dünya Sağlık Teşkilatının öncülük etmesi gerektiğini, ancak teşkilatın yılan zehri konusunda bir uzmanı ya da birimi olmadığını söylüyor.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: