Dünyada en çok çocuk sığınmacı Türkiye’de

Prof. Dr. Abulfez Süleymanov: Dünyada en çok çocuk sığınmacı Türkiye’de…

Dünyada en çok çocuk sığınmacı Türkiye’de

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abulfez Süleymanov, "TRT 6. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı" na konuşmacı olarak katıldı.

"Göçün Psikolojik ve Sosyolojik Boyutu, Birey ve Toplum Üzerindeki Etkileri" başlıklı oturumda konuşan Süleymanov, Suriyeli sığınmacıların toplumsal uyumuna ilişkin çözüm önerilerinden bahsetti.TRT tarafından Grand Cevahir Otel'de düzenlenen konferans kapsamında gerçekleştirilen "Göçün Psikolojik ve Sosyolojik Boyutu, Birey ve Toplum Üzerindeki Etkileri" başlıklı oturumun moderatörlüğünü Prof. Dr. Kemal Sayar üstlendi.

Açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın yaptığı programın oturumuna Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abulfez Süleymanov da katıldı.

"Suriyeli Mülteci Çocukların Toplumsal Uyum Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı konuşmasında, Süleymanov, dünya nüfusunda 50 milyonu aşkın çocuğun zorunlu göç nedeniyle kendi köklerinden koparıldığını aktardı.

Türkiye'nin stratejik konumu sebebiyle dünyada en fazla çocuk sığınmacı barındıran ülke olduğuna işaret eden Prof. Dr. Abulfez Süleymanov , "Özellikle istihdam, eğitim, sağlık, barınma, yabancılaşma ve güvenlik gibi mülteci ailelerin öncelikle üstesinden gelmek zorunda olduğu sorunlar, doğrudan çocukları yansıtmaktadır. Çok erken yaşlarda yaşadıkları travmanın yükünü taşıyan bu çocuklar diğer taraftan yeni geldikleri yerin düzenine alışması anlamında çok yönlü uyum sorunuyla karşılaşmaktadırlar ve bu sorunlar zannedildiği gibi kısa ve kolay bir sürede aşılamamaktadır." ifadelerini kullandı.

Suriyeli sığınmacıların toplumsal uyumu adına çözüm önerilerine ilişkin Süleymanov, şunları kaydetti:

"Öncelikle misafir olarak kabul ettiğimiz, fakat toplumumuzun bir parçası haline gelen Suriyeli ailelerin çocuklarla birlikte ortak mekânların oluşturulması gerekir. Bu ortam güven duygusunun gelişmesinde çok büyük etken olur. Dikkat edersek Suriyelilerin kaldıkları mekânlar, yerlere baktığınızda sanki bir uçurum söz konusu. Okullar bağlamında baktığımız zaman Milli Eğitim Bakanlığı'nın da farklı projeleri var. Suriyeli çocuklarla, Türk çocukların okullarda kaynaştırılması projesi. Bu konuda farklı mekanizmalarda oluşturulabilir. Mesela ders kitaplarında ayrımcı, ayrıştırıcı bir dilin kullanılmaması gerekir. Bu konuların müfredatlara eklenmesi gerekir."

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Abulfez Süleymanov katılmcılara Üsküdar Üniversitesi öğrencileri Elif Yusragül Selvi ve Sait Ateş tarafından kurgulanan, Suriyeli mülteci çocukları konu alan " Sevginin Dili" başlıklı kısa filmi seyrettirdi. Sosyal mesaj yüklü kısa film solandakilerce ilgiyle seyredildi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Geçmişten günümüze medya araçlarının gelişimi ve medyanın gençler üzerindeki etkileri Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen "Gel
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Randevu Al