Dünya nüfusu daha hızlı artıyor

Dünya nüfusu beklenilenden çok daha hızlı artıyor ve 12 yıl içinde 8 milyara ulaşabilecek.

Dünya nüfusu daha hızlı artıyor

Dünya nüfusu beklenilenden çok daha hızlı artıyor ve 12 yıl içinde 8 milyara ulaşabilecek.

nufusBirleşmiş Milletler raporuna göre Avrupa’da nüfus azalırken, gelişmekte olan ülkelerde artıyor. Nijerya’daki 160 milyonluk nüfusun yüzyılın ortalarına doğru ikiye katlanabileceği ve ABD’nin nüfusunu geçeceği tahmin ediliyor. Dünya nüfusuna 2011 sonbaharında bir milyar eklenerek 7 milyar olmuştu. UNO’nun tahminine göre 2025 yılında dek dünyamızda 8.1 milyar insan yaşayacak. Hatta 2050 yılına dek bu sayının 9.6 milyara çıkması beklenirken, yüzyılın sonunda ise 10.9 milyar olacağı öngörülüyor. Gelişme dünya genelinde farklılık gösteriyor. Avrupa önümüzdeki yüzyıla kadar nüfusunun %14’ünü kaybederek, 742 milyondan 639 milyona düşecek. Gerçi doğum oranı anne başına 1.5 çocuktan 1.9 çocuğa çıktı ama istikrarlı bir nüfus için gerekli olan 2.1 çocuk. Bu oran Afrika’da anne başına 4.9 çocuk. Buna göre Afrika nüfusunun 2100’e dek dört misli artması bekleniyor. Yani 1.1 milyardan 4.2 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte doğurganlık hızı düşüyor ve 2050 yılında doğurganlık oranı 3.1, 2100 yılında ise 2.1 civarında olabilir. Nüfus bir başka nedenden dolayı da artıyor. İnsanlar daha uzun yaşıyor. İnsan ömrü son elli yılda 47’den, 69’a çıktı. Bu değerin 2050’ye dek 76’ya ve 2100’e kadarsa 89’a çıkması bekleniyor. Üçüncü Dünya Ülkeleri’nde bile yaşam beklentisinin 81 olacağı tahmin ediliyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “21. yüzyıl becerileri liderlik kavramını değiştirdi. Bu çağ, bireysel dehanın çağı değil, takımsal dehanın çağı" dedi.
  • Televizyon kanallarının gündüz kuşaklarında yer alan programlar ya da gerçek hayattan esinlenilerek senaryolaştırılan diziler ilgiyle izleniyor.
  • İntihar düşüncesi umutsuzluk ve acı ile ilgilidir. İntihar işaretleri doğru okunmalı!
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Psikiyatik hastalıklardain-silico modelleme kullanılacak” dedi.
  • Bir çok insan, hayatında mutlu olmak ister. Mutluluğu yakalayabilmek için de çeşit çeşit şeyler yapar. Peki, bu mutluluklardan hangisi gerçek?
  • Lenfoma nedir? Lenfoma Kanseri nedir? Lenfoma Kanseri belirtileri nelerdir? Lenf bezleri nasıl çalışır? Herhangi bir enfeksiyon olmaksızın boyun, kol
  • Randevu Al