Dünya’nın Beyin Haritası Hamburg’da çizildi! Bilimkurgu filmleri gerçek oluyor…

Beyin Girişimi/Nörobilim Zirvesi Hamburg’da gerçekleşti. Zirvede ilerki yıllarda Alzheimer, Şizofreni, Depresyon, Beyin Tümörleri gibi hastalıkların tedavilerindeki çalışmaların yanı sıra gelecekte Nöro bilim ve nano robotlar ile beynin hasarlı kısımlarının tedavi edileceği konuşuldu.

Dünya’nın Beyin Haritası Hamburg’da çizildi! Bilimkurgu filmleri gerçek oluyor…

2013 yılında  ABD Başkanı Barack Obama tarafından beynin sırlarını keşfetmek ve hastalıklarının araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi için başlatılan Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nin kapsamında Hamburg’da N20 Beyin Girişimi/Nörobilim Zirvesi gerçekleşti.

Üsküdar Üniversitesi, Fraunhofer IME Enstitüsü, Beyin Haritalama ve Terapötik Derneği, Beyin Haritalama Derneği ve Nanobiyoelektronik için Ulusal Merkezi’nin ortaklaşa katılımıyla gerçekleşen zirveye yaklaşık 20 bilim insanı katıldı. Liman semtindeki Empire Riverside Hotel’de gerçekleşen toplantıya Hamburg Muavin Konsolos Meral Akbilek Koray, Göç ve Türkiye Uzmanı Dr. Yaşar Aydın, Atlasglobal Hamburg Müdürü Orhan Kabaoğlu’nunda aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.

BİLİM KURGU GERÇEK OLUYOR

G20 Zirvesinin uydu toplantısı olan N20 Zirvesinde dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanları Nörobilim’in şuanki geleceği ve yenilikleri hakkında konuşmalar yaptılar. Zirvede Alzheimer, Şizofreni, Depresyon, Beyin Tümörleri  gibi hastalıkların tedavilerindeki çalışmalar, bu konularda neler yapıldığı ve yeni gelişmeler aktarıldı. Hastalıkların tedavisinde DNA analizi üzerindeki bilgiler aktarıldı. Zirvede beynin nasıl çalıştığı ve bozulan yolların nasıl düzeltileceğine dikkat çekildi.

İNSANLAR KONUŞMADAN İLETİŞİM KURABİLECEK

Toplantı için Türkiye’den gelen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, önemli bilgiler verdi. Tarhan şöyle aktardı: “Beyin arayüzleri yazılmaya ve beyindeki bilgilerin bilgisayara aktarılmasına çalışılıyor. Zirvede beyin ara yüzleri, nero robotların yapılması, insana en yakın el ve ayak protezleri çalışmaları aktarıldı. Bilimin sadece bilim kugu değil araştırma ve uygulama boyutuna gelmiş bilgiler olarak gözüküyor.

Nasa ‘da 200 bilim insanı nano robotlar üzerinde çalışıyorlar. Bebek sesi, kuş sesi, insan sesi beyine dinletilip kayıt ediliyor. Daha sonra bu sinyaller beyine veriliyor. Ve beyin bu sinyalleri ayırt edebiliyor. Bu çözülünce insanlar artık konuşmadan bir birleriyle iletişim kurabilecekler. Beyindeki bilgiler okunabilecek. Tuşlarla insanı kontrol edemeyeceğiz ama bir aya yüz yazarak insanın beynindeki hasarı tamir edebileceğiz. Bu noktada önümüzdeki 10 yıllar ciddi yeniliklere gebe.”

//elbe-express.info/hamburg/dunyanin-beyin-haritasi-hamburgda-cizildi-bilimkurgu-filmleri-gercek-oluyor/

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al