'Dünya insanlık sorunu yaşıyor'

Doç. Dr. Merve Kavakçı: Dünya insanlık sorunu yaşıyor

'Dünya insanlık sorunu yaşıyor'

Üsküdar Üniversitesi Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Müdürü Doç. Dr. Merve Kavakçı, Masum Eli Derneği'nin düzenlediği "Dünden Bugüne Suriye" adlı panele konuşmacı olarak katıldı. Tarihçi ve Yazar Mustafa Armağan, Araştırmacı Psikolog Yasemin Taş ve Masumeli Derneği Başkanı Esra Armağan katıldı. Panelistler, Suriye ve Ortadoğu üzerine siyasi analizler yaptı ve geçmişten günümüze Suriye politikasını ele aldı.

'Dünya insanlık sorunu yaşıyor'Üsküdar Belediyesi'nin Çengelköy'deki Boğaziçi Yaşam Merkezi'nde düzenlenen panelde dikkat çekici bir konuşma yapan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Merve Kavakçı, 11 Eylül saldırısından başlayarak bugüne kadar gelen süreci değerlendirdi.

11 Eylül saldırılarının olduğu dönemde ABD'de olan ve o günleri yaşayan Kavakçı, o yıllarla şimdiki Türkiye'yi mukayese ederek, değişen rollere değindi.

Kavakçı; "Birilerinin rol model kategorilerinden çıkıp, başka birilerinin rol model kategorilerine girdiğiniz zaman, zalimlerden uzaklaşıp, mazlumların sesi olduğunuz zaman, tabii ki birileri gecenin bir yarısında, Temmuz’un bir gecesinde, hepinize bombaları yağdırır." dedi.

Mülteci sorunu ve Suriyeli göçmenler konusuna ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Merve Kavakçı, Dünya'nın insanlık sorunu yaşadığını, meselenin doğu-batı ya da zıtlık meselesi olarak değil zihniyet meselesi olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

 Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al