Deprem Travma Psikolojisi

Dün gece sizde mi uyuyamadınız? İşte nedeni...

Dün gece diğer pek çok insan gibi uyuyamadıysanız bunun bilimsel bir açıklaması olabilir!

Dün gece sizde mi uyuyamadınız? İşte nedeni...

Dün gece normalin aksine bir uykusuzluk problemi yaşadınız mı? O zaman sizin gibi daha birçok farklı insanı etkileyen esrarengiz, ama bilimsel temelli bir olayla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

 

Dün gece farklı şehirlerdeki, hatta farklı ülkelerdeki pek çok insan uykusuzluk probleminden yakındı.

Kendini tam kendisi gibi hissetmediği söyleyenler, sabah uyandığında normalin aksine oldukça sersemlemiş olduğunu söyleyenler, birçok tanıdığının aynı sorundan yakındığını söyleyenler; birçok insan ortada bir anormallik olduğunu sezmişti.

Özellikle Ekşi Sözlük'te konuyla ilgili 300'den fazla entry girildi. Anlaşılan herkes aynı durumdan şikayetçiydi.

Normalde hiç uykusuzluk problemi çekmeyenler bile uyumakta güçlük yaşıyordu. Peki dün gece yaşanan ve oldukça fazla kişiyi etkileyen bu durumun herhangi bir nedeni olabilir mi?

Cevap: Evet, aslına bakarsanız bilimsel bir açıklaması olabilir.

Bilim insanlarına göre dolunay, insanlar üzerinde bazı etkilere sebep oluyor. Üstelik sadece dolunayın olduğu günde değil, bir iki gün öncesi ve sonrasında da aynı etkiler meydana gelebiliyor.

Dolunayın uykumuzu etkileme olayı aslında ilk insanlara kadar gidiyor.

O zamanlar doğayla iç içe yaşayan atalarımız, dolunayın yaydığı ışık nedeniyle dolunaylı gecelerde doğal olarak uyuma sıkıntısı çekmiş olabilir. Nitekim türümüzün biyolojik saati, bir nevi ışığa göre belirleniyordu. Dolunay evrelerinde gece ortam daha aydınlık olduğundan da insanlar uyuma güçlüğü yaşıyordu.

Atalarımızın dolunay evresinde daha az uyumasının bir başka olası nedeni daha var.

Ortalık daha aydınlık olacağından, avcılar tarafından görülmeleri daha kolay olacaktı nitekim. Bu nedenle ayın dolunay ve dolunaya yakın evrelerinde, bu dezavantajdan korunmak amacıyla daha az uyumuş olmaları olası. Zaten biraz düşününce o gecelerde az uyumanın çok mantıklı bir hareket olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Özetle dün gece diğer pek çok insan gibi garip şekilde uyuyamamanızın nedeni, atalarımızda ayın durumuna göre şekillenen biyolojik saatiniz olabilir.

Bunun dışında olayı astrolojiye bağlayan bir kesim de mevcut. Bugünlerde gerçekleşiyor olan Mars Satürn kavuşumu nedeniyle zorlu bir dönemin gelebileceği, bu durumun da ruh halimizi ve uykumuzu etkileyebileceğini iddia edenler bulunuyor.

Bir başka neden de Barnum etkisi olabilir.

Barnum etkisi, tam bize uyuyormuş gibi anlatılan ama aslında insanların çoğuna uyan durumları önemseyip daha ciddiye almamızı tanımlıyor. Buna göre dün gece uyuyamayan tüm insanların, diğer yazılanları dikkate alarak özel bir durumla karşı karşıya kaldıklarını düşünmeleri olası. Örneğin her gece, o gece uyuyamayan binlerce insan bulabilirsiniz.

ONEDİO

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al