Dücane Cündioğlu ile “Aşk’a dair”

Üsküdar Üniversitesi’nde Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan moderatörlüğünde “Aşka Dair” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Dücane Cündioğlu ile “Aşk’a dair”

Söyleşinin konuğu ise yazar, düşünür, dilci ve felsefeci Dücane Cündioğlu’ydu. Eğer bir kişi neden âşık olduğunu söylüyorsa yalan söylüyordur diyen Cündioğlu, ilişkinin bir ömür boyu sürmesinin sırrının o iki kişinin üçüncü bir yere birlikte bakabilme kabiliyetinde olduğunu kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide Dücane Cündioğlu; “Aşkı kavramsal olarak analiz ettim. Beyit okumadım, kimseyi heyecanlandırmadım, kanlarının hızlı akmasını sağlamadım.” dedi ve aşkın bir vuslat mı yoksa hicran mı olduğu sorusu üzerinden katılımcılarla konuştu.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın modere ettiği söyleşide Cündioğlu, “Kime âşık olduğunuzun bir önemi yoktur. Karşı tarafı öldürmeyi, yok etmeyi, zarar vermeyi meşru gören bir aşk biçimi vardır. Bir insanın kendisine zarar verene âşık olması sık rastladığımız bir şeydir. Bunda bir problem yoktur, kimse sizi kınayamaz fakat o kişiyle evlenemezsiniz çünkü evlilik süreklilik ister.” şeklinde konuştu.

Uzun süreli aşkın sırrı iki kişinin üçüncü yere birlikte bakabilmelerinde!

“Çağımızın en büyük sorunu süreklilik sorunudur. Aşkta olup evlilikte olmayan şey sürekliliktir. İlişkilerin erkenden sona ermesinin sebebi iki tarafında bütün bakışlarının birbirlerine yönelik olmasıdır. Bu tükenir. İki âşık düşünün birbirlerinden başka hiçbir yere bakmıyorlar. Bunların aşkı kesinlikle tükenecektir.” diyen Cündioğlu, “İlişkinin bir ömür boyu sürmesinin nedeni o iki kişinin birlikte üçüncü yere bakabilme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetin ortaya çıkmasıyla ömür boyu süren aşklardan söz edebiliriz.” dedi.

“İnsanın ilk mahbubu evveli kendisidir.”

İnsanın ilk mahbubu evvelinin kendisi olduğunu söyleyen Dücane Cündioğlu, “İnsan önce kendisine âşık olur. Bu hayatta kalma isteğinin getirisidir. İlk arzu ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun hayatta kalma arzusudur.” ifadelerini kullandı.

 “Aşkta neden olmaz.”

Bir kişinin saçlarının ya da gözlerinin güzel olması o kişiye âşık olmamız için bir neden olmadığını belirten yazar, “Aşkta neden olmaz. Eğer biri neden âşık olduğunu söylüyorsa yalan söylüyordur.” dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencileri, regl tabularını yıkmak ve regl yoksulluğunu azaltmak amacıyla “Saklayac
  • ‘Biz Geleceğiz’ projesi ile 435 öğrenciye cinsel istismar, farkındalık ve önleme eğitimi verildi.
  • Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal Tıp Öğrencileri Kongresi’nde tıp eğitimi gören öğrenciler, akademisyen ve alanında
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü ve Hemşirelik Kulübü tarafından düzenlenen “İklim Değişikliği, Sağlığa Yansımaları v
  • Bi Başka Mühendislik Zirvesi TECH’22, teknoloji girişimcilerini bir araya getirdi.
  • “Değişen İnsan Değişen Bilim” başlığında gerçekleştirilen TEDx Uskudar University, alanında uzman isimleri ağırladı.
  • Randevu Al