DSÖ'den yüksek tansiyon uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamasına göre dünya genelinde her yıl dokuz milyonu aşkın insan yüksek tansiyon nedeniyle yaşamını yitiriyor.

DSÖ'den yüksek tansiyon uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamasına göre dünya genelinde her yıl dokuz milyonu aşkın insan yüksek tansiyon nedeniyle yaşamını yitiriyor.

tansiyonOysa yüksek tansiyona bağlı kalp enfarktüsü, inme veya böbrek yetmezliği gibi tehlikeler sağlıklı yaşam biçimiyle önemli ölçüde düşürülebilir diyor WHO müdürü Margaret Chan, Dünya Sağlık Günü’nde (7 Nisan). Dünya Sağlık Günü’nün bu yılki konusu “Kan basıncınızı kontrol edin”. Kronik yüksek basınç ilk başlarda hemen hemen hiç belirti göstermediği için ve uzun süre tedavi edilmediği için “sessiz ve görünmez bir katildir”. Bu yüzden hipertansiyon olarak belirlenen hastalığa daha fazla dikkatin çekilmesi gerektiği söyleniyor. Ayrıca erken tanı olanaklarının da iyileştirilmesi isteniyor. İnsanlar yüksek tansiyonun niçin tehlikeli olduğunu ve bunu ne şekilde önleyeceklerini öğrenmeli. 1980 yılında dünya genelinde 600 milyon kadar yüksek tansiyonlu hastası vardı oysa günümüzde bu sayı yaklaşık olarak bir milyara fırlamış. Yüksek tansiyon vakalarının çoğalmasından dünya nüfusunun artışı dışında, “sağlıksız yaşam biçiminin küreselleşmesi” de sorumlu tutuluyor. Kronik yüksek tansiyon aslında uzun süredir ucuz ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Ama önemli olan kişinin sağlıklı bir yaşam biçimini tercih etmesidir. Alkol, nikotin, tuz, aşırı kilo veya uzun süre devam eden stres durumlarının azaltılması gerekiyor. Ayrıca düzenli bedensel hareket de önemli. 120’ye 80 mmHG normal kan basınca kabul ediliyor. Eğer tansiyon uzun süre 140/90mmHG olursa doktorlar artık hipertansiyondan söz ediyorlar. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ