Down sendromlu adam 76'ncı yaş gününü kutladı

Kenny Cridge'nin doğduğu yıllarda down sendromu rahatsızlığı olan bireylerin ortalama yaşam süresi 12 yıldı. Buna rağmen Kenny 76 yıl sonra yaşadığı bakım evinde, sevdikleriyle beraber doğum günü pastasının mumlarını üfledi.

Down sendromlu adam 76'ncı yaş gününü kutladı

Down sendromlu bir birey olan Kenny Cridge 13 şubat 1940 yılında hiçbir rahatsızlığı olmayan ikiz kardeşi Dorothy ile birlikte dünyaya geldi. Doğduğunda doktorlar tarafından yaşayamayacağı düşünüldü ve ölüme terk edildi. Tekrardan yaşam belirtileri gösterdiğinde Cridge'in hayata tutunması sağlandı.

GUİNESS'E ADINI YAZDIRDI

1940'lı yıllarda bu rahatsızlığa sahip bireylerin ortalama ömrü 12 yıldı. Ancak Kenny sevdiklerinin ilgisi sayesinde uzun ve mutlu bir hayat yaşamayı başardı. Hatta 2012 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na Dünya'da yaşayan en yaşlı down sendromlu birey olarak adını yazdırdı. Geçtiğimiz günlerde ise 76'ncı yaş gününü kutladı.

O GERÇEK BİR BEYEFENDİ

İngiltere'de bir bakım evinde yaşayan Kenny Cridge mızıka çalmayı ve tatlı yemeyi çok seviyor. Sözlü iletişimde çok başarılı olmayan yaşlı adam gülmekten zevk alıyor ve iyi bir mizah anlayışı var. Sevdikleriyle vakit geçirmek en sevdiği hobilerinden. Yaşadığı bakım evinin yöneticisi Ann Nicholson yaş günü partisinin ardından Kenny hakkında "O gerçek bir beyefendi ve nazik bir adam." dedi.

İngiltere Down Sendromu Derneği; Down sendromlu bireylerin tıbbi gelişmeler, çevrelerindeki insanların iligisi ve sevgisi sayesinde artık daha uzun süre yaşayabildiğini söylüyor.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al