DÖVMEDE KANSER RİSKİ

DÖVMEDE KANSER RİSKİ
Paylaş:

DHA

Dövme yaparken otomobil boyasının da kullanıldığını belirten uzmanlar bunun cilt kanserine yol açtığını söyledi.


Konya'daki özel bir hastanede görevli Dermatoloji Uzmanı Dr. Dilek Peker, dövme yaparken otomobil boyasının da kullanıldığını belirterek bunun cilt kanserine yol açtığını söyledi.
 
Dövme son dönemlerde özellikle gençler arasında yaygınlaşmaya başladı. Uzmanlar ise, dövme yaptıranlara uyarıda bulundu. Dermotoloji uzmanı Dr. Dilek Peker, dövmenin başta AIDS olmak üzere hepatit ve cilt kanserlerine neden olduğunu vurguladı. Peker, şöyle dedi:

“Kalıcı dövmelerin en büyük zararı kullanılan enjektörün steril olmamasıdır. Özelliklle her kişide farklı enjektör kullanılmalıdır. Dövme yaptırılırken farklı enjektör kullanılmadığı için AIDS, hepatit ve bir çok cilt hastalığı oluşabilir. Ayrıca bazı dövme yapım yerlerinde otomobil boyası ile yazıcı mürekkebi gibi kimyasallarla dövme yapılıyor. Bu başta cilt kanseri olmak üzere diğer cilt hastalıklarına neden olur.”

Dövme yapımını özellikle gençlere önermediklerini ifade eden Dilek Peker, “Kola yaptırılan dövmeler kesinlikle sırta yaptırılanlardan daha tehlikelidir. Çünkü kol bölgesi daha çok güneş gören bir bölge. Güneş görmesiyle birlikte cilt kanserleri riski de artmaktadır” dedi.