Dostları kaybetmek en büyük pişmanlık

İnsanların ölüm döşeğindeyken en çok doslarını yitirdikleri için pişman olduğu ileri sürüldü.

Dostları kaybetmek en büyük pişmanlık

İnsanların ölüm döşeğindeyken en çok doslarını yitirdikleri için pişman olduğu ileri sürüldü.

Haber2Avustralya'da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan  hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra deneyimlerinden yararlanarak yazdığı  kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduğunu  listeledi. Ware, "The Top Five Regrets of the Dying - A Life Transformed by the  Dearly Departing" adlı kitabında ölüm yatağında insanların en çok pişmanlık  duyduğu şeyin diğer insanlarla ilişkilerindeki ihmalkarlık olduğunu ileri sürdü. İnsanların ölümlü olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldiklerinde çok önemli  değişimler geçirdiğini belirten Ware, ölmek üzere olan hastaların inkar, korku,  öfke, pişmanlık ve sonunda kabullenme gibi aşamalardan geçtiğini söyledi. Hastalarına en çok ne için pişmanlık duyduğunu soran Ware, aldığı  yanıtların temelde benzer olduğunu ve beş başlık altında toplandıklarını  keşfetti:

1. "Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi  gerçekleştirme cesaretim olsaydı."

Ware'e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye  döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini  görüyor ve pişman oluyor.

2. "Keşke bu kadar çok çalışmasaydım."

Ware'e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine  ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek  hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının  kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi.

3. "Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı."

Birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir düzeyde tutmak için  duygularını bastırdığını söyleyen Ware, bastırılan duyguların insan sağlığı  üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu ileri sürdü.

4. "Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim."

İnsanların kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla  ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware,  ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi.

5. "Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim."

Çoğu insanın mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ölüm anı gelene dek  fark etmediğini söyleyen Ware, insanların rahat yaşamak uğruna eski  alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını belirtti. Alışkanlıklarından  vazgeçmek istemeyen insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutlu  olma şansını kendi kendilerine yok ettiğini belirten Ware, ölüm yatağındaki  hastalarının "Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar  korkmasaydım" diyerek pişmanlıklarını dile getirdiğini sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al