Deprem Travma Psikolojisi

Doomscrolling Nedir, Nasıl Durdurulur?

Endişe verici bir olaydan sonra kendinizi kötü haberlerle ilgili makale üstüne makale okurken buldunuz mu? Doomscrolling, kötü haber okuma hastalığı. Haber ne kadar dramatik olursa, içinde kaybolma eğilimimiz de o kadar artar.

Doomscrolling Nedir, Nasıl Durdurulur?

Psychology Today'den Dr. Sherry Benton yazdı. İşte o yazı:

Haberlerdeki olaylara tepki olarak kendimizi kıyameti yaşarken bulabiliyoruz. Okuduğunuz haber akışınızda COVID-19 ile ilgili ölümlerle ilgili bir makale veya belki de rahatsız edici bir cinayet, orman yangınları, depremler veya yapılan saldırılar hakkında bir makale okudunuz. Bu, daha fazla makaleye tıklamanıza yol açar ve kısa süre sonra kendinizi sürekli kötü ve rahatsız edici haberlerin içerisinde bulursunuz. Kötü haberlerin bağımlılık yapıcı bir niteliği olabilir.

Haber ne kadar dramatik olursa, içinde kaybolma eğilimimiz de o kadar artar.  Algoritmalar çağında durum daha da karmaşıktır. Algoritmalar ne okuduğunuzu algılar ve size aynısından daha fazlasını gönderir. Bir süre sonra, size farklı bakış açıları olmadan yalnızca aynı şeyleri gönderen bir haber balonunun içinde sıkışıp kalırsınız. Bu nedenle, kıyamet ve kasvet makalelerini okumaya başlarsanız, sizin için önerilen daha fazla kıyamet ve kasvet hikayesi olacaktır. Yakında korkunç haberlerle ilgili makaleleri okurken dünya parçalanıyormuş gibi görünecek.

Tehlikeyi algılamak, beynimizin ve merkezi sinir sistemimizin merkezi bir işlevidir. Mağarada yaşadığımız günlerde bu, bizi hayvan veya insan saldırılarına ilişkin tehditlerden ve tehlikeli hava koşullarına yakalanmaktan alıkoydu. Sistemimiz şu anda aynı şekilde çalışıyor ve gerçek tehditler ile okuduğumuz kötü haberler arasında ayrım yapmıyor. Vücudumuz yüksek alarmda ve yanıt vermeye hazır. Rahatsız edici materyalleri okuyarak korku tepkimiz tetiklendiğinde aynı adrenalin patlamasını yaşarız. Gerilimler, gizemler ve adrenalini tetikleyen diğer kitaplar gerçekten popüler olmasının bir nedeni var.

Stres, kaygı ve/veya depresyondan acı çekmeye başlarız. Vücudumuz kortizol adı verilen yüksek düzeyde doğal bir steroid üretir. Bu vücudunuza zarar verebilir. Hafıza ve konsantrasyon bozukluğu ve kalp hastalığı ile birlikte sindirim sorunları, baş ağrıları, uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Kortizol ve kronik stres de kilo alımına katkıda bulunabilir.

Kendinizi bilgilendirmek iyidir, ancak fazlası sorunludur. Haberleri takip etmek için bir veya iki saatten fazla zaman harcıyorsanız, muhtemelen odağınızı başka bir şeye kaydırmanız gerekir. Uyumakta zorluk, baş ağrısı veya sindirim sorunları yaşamaya başladığınızda tükettiğiniz medyayı değiştirmeniz önemlidir.

Doomscrolling Nasıl Durdurulur?

Okuduklarınızı ve izlediklerinizi değiştirin. Sevimli hayvan videoları veya sahip olduğunuz bir hobi hakkında makaleler arayın, ilginç seyahat makaleleri okuyun. Bunu yapmaya başladığınızda, haber algoritmalarınız değişecek ve bu şeyler hakkında daha fazla makale ve daha az karamsar makale alacaksınız.

https://www.psychologytoday.com/

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem ve Çocuk Sempozyumu”nda di
  • Travmatik stres yaratan olayların sonrasında toparlanma döneminde neler yapılması gerektiğini açıklayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir,
  • Ramazan’da uzun süren açlık sonrası iftar ve sahurda yanlış beslenme, mide rahatsızlıklarına yol açıyor.
  • Yaşam yolculuğumuzda bazı anlar vardır ki iyimser olmak, umutlanmak çok zordur. Ancak bazen de iyimser olmaktan, umut etmekten başka çare kalmaz. Zali
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şanlıurfa Öğretmen Gelişim ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Eğitimci
  • Randevu Al