DONDURMA YERKEN DİKKAT

DONDURMA YERKEN DİKKAT
Paylaş:

A.A

Sağlıksız koşullarda üretilen ve satılan dondurmalar ciddi sağlık sorunlarına ve zehirlenmelere neden olabiliyor.


Yaz aylarının vazgeçilmez  gıdalarından olan dondurmanın içindeki mineral ve vitaminlerle besleyici bir gıda  olduğu ancak sağlıksız koşullarda üretilen ve satılan dondurmaların ciddi sağlık  sorunlarına ve zehirlenmelere neden olabildiği bildirildi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gaip Ekuklu,  dondurmanın  besleyici özelliğinin yanı sıra sağlıksız üretilmesinin önemli sağlık sorunlarına  yol açabilecek bir gıda olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“İçindeki mineraller ve vitaminlerle zengin ve besleyici olan dondurma  üretim koşullarının sağlıksız ve kurallara uygun olmaması durumunda önemli  sorunlara neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı koşullarda üretilen, ambalajlanan,  taşınan, saklanan ve korunan dondurmanın tüketilmesi çok önemlidir. Gelişen besin  teknolojisiyle birlikte üretim aşamasındaki riskler azalmakla birlikte taşınma ve  saklama hala önemli sorun durumundadır. Üretim aşamasındaki en önemli konu  sağlığa uygun koşullarda ve pastörize edilmiş sütten dondurma üretimidir. Burada  temel neden dondurma yapımında kullanılan sütün mikroorganizmalar için iyi bir  üreme ortamı olmasıdır. Dolayısıyla pastörizasyon bu riski ortadan  kaldırmaktadır.”

Dondurmanın, protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D, E vitaminleri,  kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller  nedeniyle besin ögeleri bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Ekuklu, bütün  bu maddelerin dondurma içinde hangi miktarlarda bulunacakları Türk Gıda  Kodeksi'nce karar verildiğini söyledi.

Ekuklu, çocuklar yaz aylarında daha az süt tükettikleri için kalsiyum  ihtiyaçlarını karşılamanın daha zor olduğunu vurgulayarak, “En iyi kalsiyum  kaynağı olarak bilinen süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten  hazırlanmış olan dondurmayı tüketmek çocukların ve anne adaylarının kalsiyum  gereksinmesine katkı sağlar. Ancak dondurmanın süte göre 3-4 kat daha fazla yağ,  3-4 kat daha fazla karbonhidrat ve yüzde 15 daha fazla protein içerdiği de  unutulmamalıdır” diye konuştu.
        
TÜKETİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
        
Doç. Dr. Ekuklu, sağlık sorunu olmayan herkesin, her mevsimde dondurma  yiyebileceğini belirterek, “Ancak besinlerle yeni tanışan ve alerji riski yüksek  olan çocuklarda dondurma sorun yaratabilir. Özellikle inek sütüne ve yumurtaya  alerjisi olan çocuklara dondurma yedirilmemelidir” dedi.

Ekuklu, dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle  bildirdi:

“Dondurma üzerindeki etiket, üretim ve son kullanma tarihi mutlaka  okunmalıdır. Üretim yeri ve üretim izni kontrol edilmelidir. Saklanma koşulları,  eriyip tekrar dondurulup dondurulmadığı bilinmelidir. Özellikle açıkta satılan,  güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır.  Bu tür ürünler çok ciddi sağlık sorunlarına, zehirlenmelere neden olabilmektedir.  Dondurmanın içinde buz kristallerinin olması uygun olmayan üretimin  göstergesidir. Ambalajı yırtılmış, bozulmuş dondurmalar asla tüketilmemelidir.”