Deprem Travma Psikolojisi

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNUN

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNUN

A.A

Türkiye'yi ve dünyayı tehdit eden domuz gribinden korunma yollarını biliyor musunuz? Uzmanlar uyarıyor:

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi  Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Zeynep Akçam,  domuz gribinden, normal bir grip enfeksiyonunda uygulanan yüzeylere temaslardan  sonra ellerin yıkanması gibi önlemlerle korunmanın mümkün olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Akçam, dünyada toplum  sağlığını tehdit eden domuz gribine karşı herkesin önlem alması gerektiğini  söyledi. Bireylerin, hijyenik koşullara dikkat etmeleri halinde hastalıktan  korunabileceğine vurgu yapan Doç. Dr. Akçam, hastalığın yaşamsal risk  oluşturacağı grupların, doktor kontrolünde mutlaka aşı yaptırması gerektiğini  bildirdi. Doç. Dr. Akçam, "Yüzeylere temaslardan sonra elinizi, ağız ve burna  götürmeyin. Ellerinizi sık sık yıkayın. Aşı için doktorunuzun önerilerini mutlaka  uygulayın" dedi.

Her yıl yaklaşık 500 milyon kişinin gribe yakalandığını, domuz gribinin  de mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığının düşünüldüğünü belirten Doç. Dr.  Akçam, şöyle konuştu:

"Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine  benzer. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı,  üşüme-titreme, yorgunluk gibi belirtileri içerir. Bazı vakalarda kusma ve ishal  de görülebilir.

"Grip virüsleri insandan insana, özellikle öksürük ve hapşırma yoluyla  bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da  buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Hasta kişiler, belirtilerin  başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Öksürük  ve hapşırma yoluyla hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye,  masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan  sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu  yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem  oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının  olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller, yüze  götürülmeden önce yıkanmalıdır."

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı  kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte  kullanılan deterjanlarla temizlenmesinin yeterli olduğunu savunan Doç. Dr. Akçam,  günlük kullanılan temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu  antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddelerin de etkili olduğunu  kaydetti.

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve eşyaların ayrı yıkanmasına gerek  olmadığını söyleyen Doç. Dr. Zeynep Akçam, bu eşyaların yıkanmadan başkası  tarafından kullanılmaması gerektiğini bildirdi. Doç. Dr. Akçam, hastanın  çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra ellerin mutlaka sabunlu suyla  yıkanması gerektiğini belirterek, uyarılarını şöyle sürdürdü:

"Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile  kapatın. Tek kullanımlık mendil tercih edin ve mendilinizi kullandıktan sonra çöp  sepetine atın. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla  yıkayın. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. Kirli ellerinizle  gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Grip belirtilerin başlamasından 7  gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar  evde istirahat edin. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak  durun. Kalabalık ortama gireceğiniz zaman basit cerrahi maske takın. Bulunduğunuz  mekanı sık sık havalandırın. Toz dağılımına neden olacak kuru temizlik  işlemlerinden kaçının. Çocuklarınıza mendil kullanma alışkanlığı kazandırın.  Yıllık grip aşısı için doktorunuzun önerilerini alın."

Doç. Dr. Füsun Zeynep Akçam, hastalığın yaşamsal risk oluşturduğu  kişilerin, 65 yaşından büyükler, kronik hastalığı olanlar, kalp damar sistemi  hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, diyabetliler, bağışıklık  sistemi baskılanmış kişiler, kanser hastaları, immunsüpresif ilaç kullananlar,  steroid kullananlar, huzurevi, bakımevi vb. ortamlarda yaşayanların mutlaka aşı  olması gerektiğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al