Domates inme riskini azaltabilir

Antioksidan likopen maddesi bakımından zengin domatesin inme riskini azaltabileceği belirlendi.

Domates inme riskini azaltabilir

Finlandiya'da yapılan araştırmaya 46-65 yaşları arasında 1031 kişi katıldı. Araştırmanın başında, kandaki likopen seviyesi ölçülen katılımcıların sağlık durumu ortalama 12 yıl izlendi. Araştırma süresince kanındaki likopen seviyesi en düşük olan 258 kişiden  21'i, likopen seviyesi en fazla olan 259 kişiden sadece 11'i inme geçirdi. Kanındaki likopen seviyesi en fazla olan katılımcıların kan pıhtısına bağlı inme geçirme riskinin diğerlerinden yüzde 59 az olduğu sonucuna varıldı. Araştırmaya imza atanlardan Kuopio Üniversitesi'nden Jouni Karppi, araştırmanın inme riskini azaltmak için meyve ve sebze ağırlıklı beslenme biçiminin önemini güçlendirdiğini belirtti. "Neurology" dergisinde yayımlanan araştırmada, alfa karoten, beta karoten, alfa tokoferol, E vitamini gibi antioksidanlar da incelendi ancak kandaki düzeyi ne olursa olsun bu maddelerin inme ile bağlantılı olmadığı belirlendi.  

WALL STREET JOURNAL

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al