Deprem Travma Psikolojisi

Dolandırıcıların yeni hedefi...

Dolandırıcıların yeni hedefi ev kadınları.

Dolandırıcıların yeni hedefi...

Dolandırıcıların yeni hedefi ev kadınları.

evkadinlariTürkiye’den telefonla tehlikeli dolandırıcılık. Dolandırıcılar “Burası mali müşavirlik, ev kadınlarını emekli yapıyoruz” diyerek kimlik bilgileri istiyor. Dolandırıcılar her gün yeni bir yöntemle insanları tuzağa düşürmeye çalışıyor. Dolandırıcılık yöntemi anlaşılınca, hemen bir başka tuzak buluyorlar. Bir süre Türkiye'den telefonla Almanya'daki insanları arayan dolandırıcılar, araba kazandınız, bir miktar gümrük masrafı öderseniz, arabayı adresinize gönderiyoruz diyerek insanları dolandırdı. Sadece Almanya'da bir milyon insan bu yolla dolandırıldı. Zarar 120 milyon Euro. Alman ve Türk polisinin ortak çalışması sonucu bir telefon çetesi İstanbul'da çökertildi. Ama, çok şükür dolandırıcılık bitti diye rahatlamayın. Tam tersine dolandırıcılık yöntemi giderek çok daha kurnazlaşıyor.

İŞTE YENİ YÖNTEM

Yaşlı insanları tuzağa düşüren dolandırıcılar şimdi Türk ev kadınlarına yöneldi. Yeni yöntem şöyle: Telefondaki kadın “Alo, Türkiye'den mali müşavirlikten arıyoruz. Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye'de nasıl emekli olabileceği konusunda sizleri bilgilendirmek için arıyoruz. Ev kadınları için de emekli olma yasası çıktı. TC kimlik bilgileriniz lazım” diyor. Telefonda sizi arayan numarayı görüyorsunuz. Bu numarayı geri aradığınızda bağlantı kurulamıyor. Kendilerine telefon gelen okuyucularımız, Hürriyet bürosunu arayarak, bu yeni dolandırıcılık yöntemine karşı uyardı. Bu tarz telefonlarda sakın kimlik bilgilerinizi karşı tarafa vermeyiniz. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Ruh sağlığı sorunlarına sosyal işlevsellik programı ile destek.
  • Ergenlerden kırk yaşında insan olgunluğunu bekleyemeyiz. Korumacı ailelerin çocukları “Peter Pan Sendromu” yaşayabiliyor.
  • Randevu Al