DOKTORDAN EMZİK UYARISI

DOKTORDAN EMZİK UYARISI

DHA

Uzman doktorlar, emzik kullanmanın bebeklerde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

 


Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren , uzun süre emzikkullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla konuşma güçlüğü çektiğini belirtti.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren, annelerin bebeklerin ağlamasını önlemek, seslerini keserek kafalarını dinlemek için sık sık ağızlarına emzik vermesinin sakıncalı olduğunu açıkladı. Dr. İmren, bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şeyin bebeğe emzik vermek olduğuna dikkati çekti.

Dr. Güneri İmren, "Masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir. Anne sütünün emilmesini engelleyebilir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur.

Uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş- damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlar görülebilir. Bebeklerin dillerinin gelişimini geciktirebilir. Ayrıca anneler, bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeli. Bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirilebilir" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al