DOKTORDAN EMZİK UYARISI

DOKTORDAN EMZİK UYARISI
Paylaş:

DHA

Uzman doktorlar, emzik kullanmanın bebeklerde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

 


Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren , uzun süre emzikkullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla konuşma güçlüğü çektiğini belirtti.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren, annelerin bebeklerin ağlamasını önlemek, seslerini keserek kafalarını dinlemek için sık sık ağızlarına emzik vermesinin sakıncalı olduğunu açıkladı. Dr. İmren, bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şeyin bebeğe emzik vermek olduğuna dikkati çekti.

Dr. Güneri İmren, "Masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir. Anne sütünün emilmesini engelleyebilir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur.

Uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş- damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlar görülebilir. Bebeklerin dillerinin gelişimini geciktirebilir. Ayrıca anneler, bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeli. Bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirilebilir" dedi.