Doktor korkusunu böyle yenecek

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri "Oyuncak Ayı Hastanesi" projesiyle çocuklara, doktorlardan korkmamaları gerektiğini anlatıyor.

Doktor korkusunu böyle yenecek

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri "Oyuncak Ayı Hastanesi" projesiyle çocuklara, doktorlardan korkmamaları gerektiğini anlatıyor.

doktor_korkusuTürk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği Topluluğu üyesi 18 doktor adayı, çocukların doktor ve hemşire korkularını yenmeleri amacıyla hazırlanan projeyi, Zübeyde Hanım Anaokulu'nda uyguladı. Proje kapsamında senaryo gereği çocuklar, hastalanan oyuncaklarını doktor rolünü üstlenen doktor adaylarına götürerek muayene ettirdi. Çocukların hayal gücüyle belirlenen hastalığın tedavisine göre oyuncaklara reçeteye ilaç yazılırken, minik öğrenciler temsili ilaçları, eczacı rolünü oynayan tıp öğrencisinden aldı. Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği Trakya Yerel Kurulu Halk Sağlığı Direktörü Hanife Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, topluluklarının hayata geçirdiği birçok proje olduğunu söyledi. 62 yıllık bir topluluk olduklarını belirten Yılmaz, "Şu an 50 tıp fakültesinde çalışan arkadaşımız var. 50 fakülteye yayılmış 62 yıllık bir topluluğuz. Bugün projelerimizden bir tanesini uyguluyoruz. Amacımız çocukların doktor korkusunu yenmesini sağlamak. Yuvalarda çocuklarla oyunlar oynayarak onlara hastanelerin korkutucu yerler olmadığını anlatıyoruz. Çocuklara stetoskop ve oyuncak iğne vererek onları da oyuna dahil etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Projenin 4 yıldır uygulandığını anlatan Yılmaz, aile ve öğretmenlerden olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti. Projenin ardından çocukların doktor korkularının azaldığını gördüklerini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "Çocukların korktukları tek şey, beyaz önlük. Biz bu beyaz önlükle onlara bu kadar sıcak yaklaşınca gerçekten korkuları yenilmiş oluyor. Çocuklar ilk etapta beyaz önlükleri ve aletlerimizi görünce ürküyorlar ancak biz onlara bunun sağlıkları için gerekli olduğunu oyunla anlatınca korkuları geçiyor." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al