DOĞUŞTAN DA OLABİLİR

DOĞUŞTAN DA OLABİLİR

DOĞUŞTAN DA OLABİLİRDR.SERDAR ALPARSLAN
PSK.YASEMİN KALKAVAN

Hiperaktivite doğuştan mı, yoksa sonradan mı oluşuyor, nedenleri neler?

Son 15-20 yılda yapılan araştırmalar DEHB' nun organik kökenli olduğu görüşü hakim kılmıştır. Yeni araştırmalar beyin glikoz metabolizmasındaki bozuklukla üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çocuklarında özgeçmişlerinde hamilelikte ilaca maruz kalma ve intra uterin enfeksiyonlar, zor doğum, düşük doğum ağırlığı geçirilmiş M.S.S. enfeksiyonlar dikkat çekmiştir.

Bozukluğun genetik geçişi üzerinde durulmuş ve bu çocukların 1. dereceden akrabalarında DEHB oranı daha yüksek bulunmuştur. Kaotik aile yapısında yetişen ve ağır ihmal ve tacize maruz kalan çocuklarda da DEHB belirtileri gözlenebilmektedir. Bu arada dersleri kendisine çok zor ya da çok hafif gelen bir çocukta da bu tür davranışlar gözlenebilir. Büyüme döneminin çeşitli evrelerinde çocukların büyük çoğunluğunda dikkatsiz, aşırı hareketli ya da dürtüsel davranma eğilimi görülebilir. Ancak, bu her zaman onlarda DEHB olduğu anlamına gelmez. Okul öncesi dönemde çocuklar çok hareketli olur ve enerjilerini harcamak isterler. Ergenlik dönemindeyse, düzensiz, dağınık ve otoriteye karşı gelme eğilimi göstermeleri, yaşanılan boyunca dürtülerini kontrol etme sorunu yaşacaklarını göstermez, DEHB, ciddi ve uzun sürebilen bir terapi ve ilaç tedavisi gerektirebileceği için, uzman birinin bu tanıyı koyması çok önemlidir. 


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Günlük yaşa
  • Daha önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi, DEHS tanısı konulan çocukların büyük bir çoğunluğu erkek çocuklardır.
  • Pandemi sürecinde DEHB’li çocukların tedavisi aksamamalı. Yapılacaklar listesi DEHB’li çocuklar için fayda sağlar.
  • Hiperaktivite Dikkat Eksikliği olan DEHB’li çocuklar için uzaktan eğitim nasıl düzenlenmeli? Basit düzenlemeler uzaktan eğitimde başarıyı artırıyor!
  • DEHB, okul döneminde belirginleşiyor. DEHB, erkek çocuklarında daha fazla görülüyor. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. B
  • Dikkatsiz misiniz? Devamlı huzursuzluk hissediyor, duygusal farklılık mı yaşıyorsunuz?
  • Randevu Al