Doğum sonrası depresyonu çok normal

Zorlu gebelik döneminden sonra vücudun kendini toparlama zamanında ruhsal ve bedensel bazı değişiklikler meydana gelebilir.

Doğum sonrası depresyonu çok normal

Bu durum kendiliğinden başlayıp yine kendiliğinden yok olabilir. Neredeyse yüzde 70 oranında görünen bu duruma içiniz rahatlatacak açılardan bakalım.

HALSİZLİK

9 ay süren zorlu süreç bitmiş ve artık kucağınızda hayatınızdaki en değerli varlık duruyor. Yakın ilgiye muhtaç olan bebekler ile ilgilenirken annelerin beslenme düzenleri değişir, enerji depoları boşalır. Gün içinde yoğun bir halsizlik ve bitkinlik görülebilir. Bu durumun en önemli sonucu depresyon benzeri ruh hali yaşamaktır. Hemen panik yapmayın ve sakin olun. Bir süre sonra bu halinizden eser kalmayacak.

SOSYAL ORTAMDAN UZAK KALMA

Annelikten önce çok sosyal bir hayatınız olabilir. İş hayatı, arkadaşlar derken gün içinde belki evde bile durmuyordunuz. Artık devir değişti. Sürekli evde durmanız gerekiyor ve en yakın arkadaşlarınızla bile görüşürken zorlanıyorsunuz. Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Ama aslında hemen yanınızda bir mücevher durmakta. Bu sorunları büyütmeden arkanızda bırakabilirsiniz.

YEMEK DÜZENİNDE BOZULMA

Gün içinde bebeği emzirme, uyutma derken kendinize vakit ayıramayabilirsiniz. İyi beslenmenin hem size hem de bebeğinize yararı olacaktır. Yakınlarınızdan bu durumu takip etmelerini isteyebilirsiniz.

UYKUSUZLUK

Doğumdan beri en son ne zaman şöyle rahat bir uyku çektiniz bilmiyorsanız, bu durumu yakınlarınızla paylaşın. Gün içinde kısa da olsa kaliteli bir uykunun herkese faydası olacaktır. En çok da size…

ODAKLANMA GÜÇLÜĞÜ

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı kendinize ait bir zaman ayırmanız güçleşecektir. Hayattaki amacınıza ve hedefinize tekrar odaklanarak, bebeğinizi bu doğrultuda büyütmeye çabalayabilirsiniz. Bütün bu durumların geçici olduğuna inanın ve hayatınızın en güzel günlerinin tadına varın.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon son zamanlarda sadece yetişkinlerin değil, çocukların ve ergenlerin de yaşadığı bir sorun haline geldi.
  • Atipik ya da popüler psikolojide örtülü depresyon olarak da adlandırılan maskeli depresyonun kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Psik
  • Fiziksel egzersiz ruh halini etkiler. Araştırmalar bize ruh hali ve fiziksel sağlığın ilişkili olduğunu söylüyor ve ruh hali, benlik saygısı da dahil
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Randevu Al