DOĞUM SONRASI CİNSELLİK

DOĞUM SONRASI CİNSELLİK

Anneyizbiz
 
Doğum sonrası cinsellikte en sık rastlanılan şikayet, ilişki sırasında acı ve sonrası yanma hissidir.


Bunların yanında vajen girişinde ağrı, vajinal kuruluk hissi, cinsel istek azalması, eğer varsa sezaryen yara yerinde ağrı, göğüslerden süt boşalması, vajende gevşeklik hissi, idrar tutmakta zorluk, gaz kaçırma, basur ağrısı, kronik yorgunluk diğer şikayetlerdir. Bütün bu zorluklar nedeni ile doğum sonrası 6. aydan sonra bile kadınların yaklaşık üçte birinde cinsel fonksiyon bozukluğu oluşur. Şimdi bütün bu sorunları tek tek irdeleyelim.

CİNSEL İLİŞKİDE ACI DUYULMASININ NEDENİ


Cinsel ilişki sırasında acı duymanın en sık nedeni, eğer normal doğum gerçekleşmişse, yara iyileşmesi sürecidir. Dikiş yerlerindeki hassasiyetin geçmesi genellikle 7 ila 15 gün sonra gerçekleşir. Eğer iltihaplanma oluşmamışsa dikişlerin tekrar açılmayacak kadar güçlenmesi, yara yerinin büyüklüğü ve derinliğine bağlı olarak, 3 hafta ile 10 hafta arasında değişebilir. Bundan sonra iyileşen dokuda normal yumuşaklığın ve elastikiyetin gerçekleşmesi bir yıla kadar uzayabilir. Bu süre doğum forseps, vakum doğum gibi müdahaleli olmuşsa uzayabilir.

Özellikle ilk ilişkiler sırasında cinsel aktivite esnasında çok yavaş hareket etme, acele etmeme ana prensip olmalıdır. Kadının üstte olduğu pozisyonlar, kontrolü daha çok kadına vereceği için yardımcı olabilir. Böylece kadın cinsel ilişki derinliğini ve hızını kendi konforuna göre ayarlayabilir.

CİNSEL İSTEĞİN AZALMA NEDENİ

Cinsel istekte (libido) azalma nedeni esas olarak hormonal olmakla beraber kronik yorgunluk, vücut beğenisinin azalması, göğüslerden süt gelmesi, acı hissetme korkusu, bel ve sırt ağrıları, idrar veya gaz kaçırma korkusu da katkıda bulunur. Eşlerin bu konuyu konuşarak paylaşması, özellikle kendini ifade etmekte zorlanan kadını rahatlatıp bu sorunu daha çabuk atlatmasını sağlayabilir. Yeterli dinlenme, erken dönemde egzersizlere başlama, klitoral uyarılmaya önem verme faydalı olabilecek eylemlerdir. Özellikle orgazmik aktivite ile beraber göğüslerden süt boşalması sık rastlanan bir durumdur. Sutyen kullanmak bu can sıkıcı durumu engelleyebilir.

NORMAL DOĞUM ACIYI HAFİFLETİYOR


Doğumda en çok merak edilen konulardan biri de normal doğum sonrası cinsel problemlerin daha sık görülme olasılığıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda normal doğumdan 2 yıl sonra ağrılı cinsel ilişki sıklığı % 21 iken, müdahaleli, zor doğumlardan sonra % 37 olduğu görülmüştür. Yine doğum sonrası 6. Ayda idrar tutamama durumu normal doğum sonrası % 10 dolayında iken, Sezaryen sonrası %2 -7 arasında bulunmuştur. Yine müdahaleli doğum sonrası bu olasılıklar katlayarak artmaktadır.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al