Doğum kiloları sizi üzmesin

Doğumda alınan kilolar, dengeli ve sağlıklı beslenme programı ve bebeğin düzenli emzirilmesiyle verilebiliyor. Doğum kilolarını kafanıza takmayın!

Doğum kiloları sizi üzmesin

Doğumda alınan kilolar, dengeli ve sağlıklı beslenme programı ve bebeğin düzenli emzirilmesiyle  verilebiliyor. Doğum kilolarını kafanıza takmayın!

Haber4Gebelik öncesi vücut ağırlığına dönebilmenin en az 6 ayı bulabileceğini belirten uzmanlar,annenin gebelik döneminde önerilenden fazla kilo  alması halinde her ay 2 kilo kaybetmesinin normal olduğunu ifade ediyor. Uzman Diyetisyen Mehtap Ersin Bayrak,  emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin anne sütünün besin değerini ve  süt miktarını arttırdığını, annenin vitamin, mineral ve besin elementleri  depolarına zarar vermeden sağlıklı beslenmesini sağladığını söyledi. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyle annenin ideal kilosuna ulaştığını,  bebeğin de en sağlıklı beslenme şekli olan anne sütüyle beslenebildiğini belirten  Bayrak, emziren annenin enerji ve besin ögeleri hesaplanırken yaş, boy, kilo,  doğum sıklığı, enfeksiyon sıklığı, beslenme yetersizliğinin varlığı ve derecesi,  fiziksel uğraşları gibi etmenlerin enerji harcamasının da hesaplanması  gerektiğini ifade etti. Bayrak, annenin kendisini ve bedenini tamamen ikinci plana atıp,  emzirmeye ve bebeğe odaklanmasının da birçok beslenme hatasını beraberinde  getirebildiğini vurgulayarak, “Süt miktarının artması düşüncesiyle şeker ve yağ  içeriği zengin, yüksek enerji içeren yiyecekler ya da sağlıklı, ancak fazla  miktarda yiyecek tüketilmesi, doğum kilolarının üzerine kilo alımına neden  olabilir. Sonuçta her şeye rağmen süt üretimi de azalabilir. Başarılı bir emzirme  bebeğe günde 20-30 gram kilo kazanımı sağlar” dedi.

 “DÜŞÜK KALORİLİ ZAYIFLAMA DİYETLERİNDEN UZAK DURULMALI”

Bayrak, gebelik öncesi vücut ağırlığına dönmenin 6 ay ya da daha fazla  sürebildiğini belirterek, “Kişi gebelik döneminde önerilenden fazla kilo almışsa  her ay 2 kilo kaybetmek normaldir. Bu kilo kaybı ağır diyetlerle değil, emzirerek  ve dengeli beslenerek sağlanmalıdır” diye konuştu. Emziren annelerin, hızlı kilo verdirdiğini iddia eden standart ve düşük  kalorili zayıflama diyetlerinden uzak durmaları gerektiğinin altını çizen Bayrak,  şöyle devam etti: “Ancak unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat edilmeli.  Bebeklerini emziriyorlarsa harcadıkları enerji nedeniyle eski formlarına daha  kolay dönebilirler. Anne bebeğini emzirmeye devam ettikçe, süt üretimi artar ve  buna bağlı olarak harcadığı enerji miktarında da artış olur. Diyetin sağladığı  enerjinin yüzde 80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilmektedir. Sağlıklı  bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklilik  döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kilo kalori ek yapılmalı. Bu miktarın  500 kilo kalorisi annenin yediklerinden, 250 kilo kalorisi ise gebelikte  kazanılan depolardan karşılanır. Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğin  doku oluşumu için kullanılması amacıyla yeterli ve kaliteli protein tüketmelidir.  Her gün 1 adet yumurta ve 100-150 gram yağsız et (tavuk, balık, hindi veya 1  porsiyon kurubaklagil) yemeği tüketilmesi önerilir. Balık tüketimi haftada  ortalama 2 kez olmalıdır.” Bayrak, hamilelik ve emziklilik dönemlerinde sık karşılaşılan sorunun da  demir eksikliği olduğunu vurgulayarak, “Anne sütüyle bebeğe geçen demir de  bebeğin demir depolarının dolması ve kan yapımında kullanılması açısından  önemlidir. Et ve et ürünleri, balık, yumurta, kuru meyveler, kuruyemişler, kuru  fasulye, nohut, mercimek demir içeriği yüksek gıdalardır, günlük beslenmede  düzenli tüketilmelidir. Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker  yerine pekmez yenmesi kansızlığı önler” diye konuştu. Bu dönemde demirin emilimini azaltan çay ve kahvenin de yemeklerle  birlikte içilmemesi, demirin emiliminin arttırılması için C vitamini içeriği  zengin portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber gibi besinlerle  beraber tüketilmesi gerektiğini anlatan Bayrak, çayın kuşluk, ikindi gibi öğün  aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmesi, çaylara  limon limon suyu eklenmesi, içecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi  bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

YEMEKLERDE MUTLAKA İYOTLU TUZ KULLANILMALI

Bayrak'ın verdiği bilgiye göre, bu dönemde annenin, kalsiyumdan zengin  süt, yoğurt ve peynir gibi yiyecekleri, önerilen miktarlarda düzenli tüketmesi  gerekiyor. Emziklilik döneminde 1000-1200 mg kalsiyum annenin günlük diyetine 1  su bardağı süt, kalsiyumla zenginleştirilmiş süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu  kadar peynir (30 gram) koyu yeşil yapraklı sebzelerin eklenmesi ile  karşılanabiliyor. Kuru meyveler ve kuru yemişlerin de tüketilmesi gerekiyor. Her  gün 1 yumurta ve 1 porsiyon sebze yemeği veya kurubaklagil yenilmesi, kuru  fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekler, C vitamini yönünden zengin  sebze ve meyvelerle tüketilmesi öneriliyor. Vitaminlerden zengin sebze ve meyvelerin diyette her öğün olmasına özen  gösterilmesi isteniyor. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinlerin  mümkün olduğu kadar az yenilmesi, margarin ve tereyağının tüketilmemesi,  zeytinyağı, mısırözü, soya, ayçiçek yağının kullanılması gerekiyor. Ayrıca çok  fazla yağ içeren pasta, kaymak, yağlı tatlıların tüketilmemesi, yemeklerin sıvı  yağ konularak pişirilmesi veya ızgara, buğulama, haşlama yöntemlerinin  kullanılması tavsiye ediliyor.

D VİTAMİNİ AÇISINDAN EMZİREN ANNELERİN GÜNEŞLENMESİ DE ÖNERİLİYOR

Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılması, sebzelerin, makarna ve  eriştenin haşlama sularının dökülmemesi isteniyor.

ANNENİN SIVI ALIMINI ARTTIRMASI GEREKİYOR

Emziklilikte su metabolizması da artıyor. Alınan su süt salgılanmasıyla,  metabolik su ise artan yiyecek alımıyla yükseliyor. Süt miktarının değişmemesi  için annenin sıvı alımını arttırması gerekiyor. Günlük alınan toplam sıvı  miktarının yaklaşık 3 litre olması gerekiyor. Bu miktar pratik ölçülerle 12 su  bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde  öneriliyor. Sigara ve alkol kullanılmaması, vitamin tabletlerinin doktora  danışılmadan tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Emzirme süresince bebeğin hep memede olması, emerken uykuya dalması  emzirmenin iyi gittiğinin işareti olarak gösteriliyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Randevu Al