Doğum için en iyi ay

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada doğum için en uygun ayın aralık olduğu belirlendi. Araştırmaya göre, bu ayda düşük riski azalıyor, bebeklerin hayatta kalma şansları artıyodr. Doğum için en kötü ay ise haziran.

Doğum için en iyi ay
Paylaş:

Indiana üniversitesinde gerçekleştirilen araştırmada 270 bin hamile kadın incelemeye alındı. Sonuçta; en sağlıklı bebeklerin aralık ayında dünyaya geldiği belirlendi. Yaz aylarına göre bu ayda doğan bebeklerin hayatta kalma şansı daha yüksek.

Bilim insanları, doğum için en kötü ayınsa haziran olduğu görüşünde. Yapılan incelemede haziran ayında hamilelerin düşük yapma olasılıklarının daha fazla olduğu görüldü. Doğan bebeklerin yaşama şansı da kış aylarına göre daha az.

Haziran ayında erken doğum ve kusurlu doğum riskinin de kış aylarına göre daha yüksek olduğuna işaret ediliyor. Bu durum, tarım ilaçlarının kullanımının artmasına ve güneş ışınlarının yoğunluğuna bağlanıyor.

Şubat ayı da doğum için iyi bir zaman değil. Zira bu dönemde de bulaşıcı kış hastalıklarının arttığına dikkat çekiliyor.

AFP

 


 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: