DOĞMAMIŞ BEBEĞE TEŞHİS

DOĞMAMIŞ BEBEĞE TEŞHİS

AFP

İşte hamile  annenin kan örneğinin analiz edilmesiyle bebeğin hastalıklarının belirlenebileceği teknik.

 

        
Bilim adamları, ebeveynlerin çok yakında  doğmamış çocuklarının kalıtsal bir hastalığa sahip olup olmadığının, hamile  annenin kan örneğinin analiz edilmesiyle belirlenebileceği yeni bir teknik  geliştirdi.

Hong Konglu ve ABD'li bilim adamları, anne karnındaki bebeğin tüm gen  haritasını çıkarmak için noninvaziv (hastaya fiziksel bir zarar verme ihtimali  olmayan) tekniğini geliştirmesinin ardından, ebeveynlerin çok yakında doğmamış  çocuklarının kalıtsal hastalık taşıyıp taşımadığını öğrenebileceğini kaydetti.

Cenin DNA'sı içeren annenin kan örneğini analiz ederek, çocuğa ait tüm  DNA dizilerini belirleyebildiklerini belirten bilim adamları, bu buluş ile ayrıca  annenin plazmasının, cenine ait tüm genleri oluşturduğunun keşfedildiğini ifade  etti. Daha önce bebeğin DNA'sının sadece bir kısmının annenin kanında olduğu  düşünülüyordu.

Hong Kong'daki Çin Üniversitesi'nden Profesör Dennis Lo, “Annenin  kanında, DNA'nın yüzde 90'ı kendisine aittir, yüzde 10'u ise bebeğindir. Ceninin  genlerinin yarısı babadan, yarısı annedendir. Bu çalışmadan önce, insanlar sadece  tek bir hastalığı görebiliyordu ama artık belirli bir toplumda yaygın olan ve  kalıtsal olarak geçen çok sayıda hastalık görüntülenebilecek” dedi.

“Science Translational Medicine” dergisinde yayınlanan araştırmanın,  kalıtımla geçen bir kan hastalığı olan beta talasemi nedeniyle doğum öncesinde  teşhis gören bir çift üzerinde yapıldığı ve araştırma ekibinin, ceninin, babadan  mutasyona uğramış beta talasemi hastalığını ırsi olarak taşıdığının belirlendiği  belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al