DOĞMAMIŞ BEBEĞE TEŞHİS

DOĞMAMIŞ BEBEĞE TEŞHİS

AFP

İşte hamile  annenin kan örneğinin analiz edilmesiyle bebeğin hastalıklarının belirlenebileceği teknik.

 

        
Bilim adamları, ebeveynlerin çok yakında  doğmamış çocuklarının kalıtsal bir hastalığa sahip olup olmadığının, hamile  annenin kan örneğinin analiz edilmesiyle belirlenebileceği yeni bir teknik  geliştirdi.

Hong Konglu ve ABD'li bilim adamları, anne karnındaki bebeğin tüm gen  haritasını çıkarmak için noninvaziv (hastaya fiziksel bir zarar verme ihtimali  olmayan) tekniğini geliştirmesinin ardından, ebeveynlerin çok yakında doğmamış  çocuklarının kalıtsal hastalık taşıyıp taşımadığını öğrenebileceğini kaydetti.

Cenin DNA'sı içeren annenin kan örneğini analiz ederek, çocuğa ait tüm  DNA dizilerini belirleyebildiklerini belirten bilim adamları, bu buluş ile ayrıca  annenin plazmasının, cenine ait tüm genleri oluşturduğunun keşfedildiğini ifade  etti. Daha önce bebeğin DNA'sının sadece bir kısmının annenin kanında olduğu  düşünülüyordu.

Hong Kong'daki Çin Üniversitesi'nden Profesör Dennis Lo, “Annenin  kanında, DNA'nın yüzde 90'ı kendisine aittir, yüzde 10'u ise bebeğindir. Ceninin  genlerinin yarısı babadan, yarısı annedendir. Bu çalışmadan önce, insanlar sadece  tek bir hastalığı görebiliyordu ama artık belirli bir toplumda yaygın olan ve  kalıtsal olarak geçen çok sayıda hastalık görüntülenebilecek” dedi.

“Science Translational Medicine” dergisinde yayınlanan araştırmanın,  kalıtımla geçen bir kan hastalığı olan beta talasemi nedeniyle doğum öncesinde  teşhis gören bir çift üzerinde yapıldığı ve araştırma ekibinin, ceninin, babadan  mutasyona uğramış beta talasemi hastalığını ırsi olarak taşıdığının belirlendiği  belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al