DOĞANIN ALTIN SIRRI: “RUŞEYM”

DOĞANIN ALTIN SIRRI: “RUŞEYM”
Paylaş:

DOĞANIN ALTIN SIRRI: “RUŞEYM”Buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi sürecinde elde edilen ruşeym şifa dağıtıyor.

Buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi sürecinde özel ayrıştırma işlemleri sonucunda 1 tonundan sadece 1 kilogram elde edilen ve E vitamini bakımından zengin olduğu belirtilen “ruşeym”, gramlık paketlerle marketlerde satışa sunuluyor.

Adana'da yaklaşık 50 yıldır faaliyet gösteren Karşıyaka Un Fabrikası Dış Ticaret Müdürü Göktay Dönmez, buğdayın beslenme açısından önemine dikkati çekti.

Ekim alanları yıldan yıla farklılık gösteren buğdayın una dönüştürüldüğünü ve makarna, irmik gibi ürünlerin yanı sıra Türkiye'de kullanımı yaygın olmayan ruşeym de elde edildiğini belirten Dönmez, bu maddenin doğal E vitamini deposu olduğunu ifade etti.

Dönmez, dünyada “wheat germ” olarak bilenen ruşeymin, buğdayın en tepesindeki embriyosu olduğunu, bu maddenin tohumun üremesini ve çimlenmesini sağladığını belirterek, “Buğdayın 1 tonundan sadece 1 kilogram elde edilebilen ruşeym, adeta buğdayın kalbi ve hayat kaynağıdır” dedi.

“Doğanın altın sırrı” olarak sunumunu yaptıkları ruşeymin lif değeri yüksek, tokluk hissi veren lezzetli bir besin olduğunu anlatan Dönmez, bu ürünün kullanımı ve dolayısıyla tüketimini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını bildirdi.

ÇÖLYAK HASTALARINA ÖNERİLMİYOR

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sertaç Özer de beslenme açısından yararlı olan ruşeymin, her yaşta tüketilebileceğini söyledi.

Özellikle genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan bağışıklık sistemine bağlı bağırsak problemi olan “çölyak hastaları” ve lif kullanımında sakınca bulunanlar tarafından tüketilmemesi gerektiğine dikkati çeken Özer, kepeğe ve buğday ununa oranla daha zengin olan bu ürünü, bazı firmaların tablet yapma girişiminde bulunduğunu kaydetti.

KULLANIMI VE YARARLARI

Ruşeym, soğuk süt veya yoğurt ile karıştırılabiliyor, taze ya da kuru meyveye ilave edilerek zenginleştirilebiliyor. Çorba, salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek kullanılabiliyor.

Yemek pişirirken baharat yerine vitamin olarak kullanabilecek bu ürün, anı zamanda dünya mutfağındaki çeşitli yemek tarifleri için tercih ediliyor.

E vitamininin yaşlılığı geciktirici özelliği ve vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlaması dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyerek kanserin önlenmesinde önemli rol oynadığı, bu açıdan zengin olan ruşeymin koroner kalp hastalığı riskini azaltması, pıhtı azaltıcı etkisiyle kanın akıcılığına, diyabetli hastalarda damar tıkanıklarının önlenmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Ruşeymin sinir sistemi hastalıklarında olumlu etki gösterdiği, gözde katarakt oluşumunu geciktirdiği, cildi güzelleştirip kırışıklıkları önlediği ve kısırlık tedavisinde etkin olarak kullanıldığının bilimsel çalışmalarla tespit edildiği kaydedildi.