DOĞAL ŞİFA

DOĞAL ŞİFA

Bugün

Sağlıklı ve hasta kadınlarda kan analizleri yaparak, stresin kas ağrıları üzerindeki etkisinin incelendiği açıklandı.

 


30 sağlıklı, 30 fibromiyajli hastası 60 kadın araştırma yaptıklarını belirten Süleyman Demirel üniversitesi tıp fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Nazıroğlu bu çerçevede sağlıklı ve hasta kadınlarda kan analizleri yaparak, stresin kas ağrıları üzerindeki etkisini incelediklerini ifade etti.

VİTAMİNİ TAKVİYESİ


Nazıroğlu, Fibromiyaljili hastalardaki stres kaynaklı ağrıları azaltmak üzere başlatılan ikinci araştırmada da 30 Fibromiyaljili kadınla çalıştıklarını anlattı. Nazıroğlu, bu çalışmada da 10 kadın hastaya 12 hafta boyunca, haftada 3 saat olmak üzere egzersiz yaptırdıklarını, ikinci gruba sadece E ve C vitaminleri verdiklerini, üçüncü gruptaki hastalara ise egzersiz programı uygularken bir yandan da E ve C vitamini takviyesi yaptıklarını ifade etti.

Yaklaşık üç yıl süren çalışma sonunda laboratuar sonuçlarını analiz ettiklerini belirten Nazıroğlu, hem egzersiz yapan hem de E ve C vitamini alan grupta kas ağrılarında ciddi iyileşme tespit ettiklerini kaydetti. Analiz sonucunda stresin neden olduğu ağrılara en etkili yöntemin egzersizle birlikte vitamin desteği olduğunu belirlediklerini anlatan Nazıroğlu, '' Yani bu program sayesinde stresin yarattığı ağrıları önlemek mümkün '' diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al