Deprem Travma Psikolojisi

DOĞAL REÇETE

DOĞAL REÇETE

Hürriyet

Hastalandığınızda doktora gitmeden ilaçlara saldırmak, hastalanmamak için de vitamin yutmak zorunda değilsiniz!

 


Vücudu hastalık etkilerine karşı korumak, bağışıklık sistemini yani vücudun koruma kalkanını güçlendirmek için özellikli bitkilerden yararlanabileceğinizi söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran:

Vücudun savunma kalkanı bağışıklık sistemini güçlendirmede ilk sırada ekinezya yer alır. Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçal; karaciğeri korur ve kolesterolü düşürür.

Evrensel ilaç zencefil; tümörden, kanser hücrelerinden ve soğuk algınlığından korur. Öksürük ve bronşite karşı kekik, doğal öksürük şurubudur. Biberiye, hafızayı güçlendirir. Kuşkonmaz ise folik asit, potasyum ve K vitamini deposudur

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran; vücudumuzun koruma kalkanını yani bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkilerin nasıl faydalanabileceğimiz hakkında bilgiler verdi:

Bitki türü ve çeşitliliği bakımından Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri içerisinde en zengin ülke konumundadır. Ülkemizde bulunan bitkilerin neredeyse 1/4’i endemik olup, dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunan bitkilerdir. Türkiye florası ayrıca tıbbi özellikli bitkiler bakımından çok zengindir. Türkiye florasında bulunan yaklaşık 10 bin bitki türünün içinden ortalama 400 bitki türü, tıbbi olarak kullanım potansiyeline sahiptir.

Biberiye, adaçayı, meyan kökü ve kekik, ülkemizde en fazla kültürü yapılan tıbbi bitkilerdendir. Peki vücudumuzu hastalık etkenlerine karşı korumak, bağışıklık sistemi yani vücudumuzun koruma kalkanını güçlendirmek için bu bitkilerden nasıl faydalanmalıyız? İşte size şifa kaynağı, doğal eczane reçetesi:

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN KRALİÇESİ EKİNEZYA


Vücudumuzun savunma kalkanı bağışıklık sistemimizi güçlendirmede ilk sırada ekinezya yer alır. İçerdiği inulin dediğimiz polisakkarit; bağışıklık sistemini güçlendirmede rol alan, en önemli öğelerden biridir. Ekinezyanın, antiviral virüslere karşı koruyucu özelliği vardır. İçeriğindeki hiyaluronidaz enzimi, bakterilerin yayılmasını engeller.

Özellikle enfeksiyon durumunda, günde iki poşet demleme şeklinde tüketilmeli. Mevsim geçişlerinde ise profilaktik etkisinden faydalanmak adına, aralıklı olarak çayı demlenip içilebilir veya hekim-beslenme uzmanı kontrolünde bitkisel preparat şeklinde kullanılabilir.

KANSER SAVAŞÇISI ASTRAGALUS: Özellikle kanser hastalarının sıklıkla duyduğu ve kullandığı bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirmede önemi büyük. Kurutulmuş 1-2 g astragalus kökü, bir fincan (150 ml ) sıcak suda 8-10 dakika bekletilerek, çayı demlenip içilebilir.

KOLESTEROL DÜŞMANI ZERDEÇAL: Köri baharatının bir parçasıdır. Zencefilgiller familyasındandır ve Hint safranı olarak da bilinir. Zerdeçalın temel etken maddesi kurkumin; curcuma longa bitkisinin köklerinin kurutulması ve toz haline getirilmesiyle elde edilir. Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez! Zerdeçal etken maddesi curcuminin etkisi üzerine oldukça fazla bilimsel araştırma yapılmıştır. Kanserden koruyucu, karaciğer koruyucu, antioksidan, hücre yapısının bozulmasını önleyici ve kan kolesterol seviyelerini düşürücü özellikleri araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır.

EVRENSEL İLAÇ ZENCEFİL: Adeta ‘evrensel ilaç’ olarak adlandırılmaktadır. Sindirime yardımcı, antiemetik (mide bulantısını önleyici), antiinflamatuar (iltihaplanmayı önleyici), kötü huylu kolesterol düşürücü, kansere karşı koruyucu, mikroplara ve virüslere karşı koruyucu ve kan seyreltici etkileri bulunmaktadır. Zencefildeki aktif içerik gingerollerin, insan kolorektal kanser hücrelerinin gelişimini engellediği, Kanser Önleme Araştırma Konferansı’nda dile getirilmiştir.

Zencefil, aynı zamanda tükürük salgısını arttırarak sindirimi kolaylaştırır. Limonlu, güzel ve sıcak bir zencefil çayı, kişinin kendini iyi hissetmesi için muhteşem bir ev yapımı ilaçtır. Ancak kan seyreltici ilaç ve pıhtı önleyici ilaç kullanan kişilerin, zencefili çay olarak veya baharat olarak tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Aynı zamanda zencefilin safra asidi arttırıcı etkisi de vardır; bu nedenle safra kesesi rahatsızlığı veya safra kesesi taşı olan kişilerin, sağlık profesyonelleri tarafından önerilmedikçe, bu bitkiden uzak durmalarında fayda var.  Ancak zencefil gebelik döneminde kullanılacaksa güvenli dozu (2 g-1 çay kaşığı toz şeklinde / günde) aşmamak gerekir.

DOĞAL ÖKSÜRÜK ŞURUBU KEKİK: Özellikle et yemeklerinde sıkça kullandığımız kekiğin temeli olan ve güzel kokusunu veren, içeriğinde bulunan uçucu yağlar timol ve karvakroldür. Timol; harika bir antioksidan ve iltihap önleyici maddedir.

Sindirim açısından muhteşem bir yardımcıdır. Antiseptik özelliği taşıdığından, diş macunlarının yapısında da bulunur.  Öksürük ve bronşit gibi durumlarda buhar banyosu olarak veya çay şeklinde tüketildiğinde faydalı etkisi hızlıca fark edilmektedir. Kaynar suya 3 yemek kaşığı kuru kekik ve 2 tatlı kaşığı bal ekleyerek evde hayli etkili bir öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz!

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al