Doç. Dr. Sultan Tarlacı, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde

Nöroloji, beyin, sinir bilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sultan Tarlacı, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi kadrosuna katıldı.

Doç. Dr. Sultan Tarlacı, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde

Türkiye’nin tanınmış nöroloji uzmanlarından Doç.Dr. Sultan Tarlacı, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi kadrosuna katıldı.

Nöroloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Sultan Tarlacı, 1970’te Rize’de doğdu. 1995 yılında tıp fakültesini birincilikle bitirerek tıp doktoru olan Tarlacı, 2000 yılında Ege Üniversitesi’nden nöroloji uzmanlığını aldı.

2000 yılında Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü, 2001’de TÜBİTAK-Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü ve 2003^’te de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü aldı. Doç.Dr. Tarlacı, 2014 yılında Tıp Fakültesi, diş hekimliği, veterinerlik başta olmak üzere sağlık bilimleri öğrencilerini aynı sosyal çatı altında toplayan ve onları bilimsel araştırmalara yönlendiren NeoCortex öğrenci topluluğu tarafından ödüle layık görüldü.

Doç. Dr. Sultan Tarlacı, 2003’te yayınlanmaya başlanan, sinir bilimi ve kuantum fiziğini ele alan Uluslararası NeuroQuantology Dergisinin kurucusu, isim babası ve baş editörüdür. Dergi Ocak 2008’de Uluslararası bilimsel veri tabanlarına (SCI, SCI-E) kabul edildi. Halen 14’üncü yılında olan dergi, yayınına baş editörlüğünde düzenli olarak devam etmektedir. Konuyla ilgili yurt dışında NeuroQuantology adlı bir kitap yayınlanmıştır. (Nova Publisher, 2014)

Doç.Dr. Sultan Tarlacı’nın SCI’ye giren, 40’ın üzerinde nöroloji, sinir bilimi, nörofelsefe araştırma ve gözden geçirme makalesi yayınlandı. Bu makalelerine 1000’e yakın yabancı kaynaklarda atıf yapıldı. Birçok TV programına sinir bilimleri, beyin, kognitif bilimler, sınır bilimler, bilincin farklı halleri ve davranış bilimleri konusunda davetli konuşmacı olarak katılan Doç.Dr. Sultan Tarlacı’nın nöroloji ile ilgili Acil Nörolojik Hastalıklar (2004/2008) adlı kitabı bulunuyor.

2014 yılında “197 Gün” adlı romanı yayınlanan Tarlacı’nın yayınlanan kitapları arasında Ölüm Sözlük (2016), Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu? (2017) ve Mağaradan Mars’a (2017) isimli popüler bilim kitapları yer alıyor.

Doç. Dr. Sultan Tarlacı, halen toplumsal olayları ele alan, birey-toplum ve beyin-davranış ilişkilerini, şiddet ve özgeciliği konu edinen, insan psikolojisini ele alan bir kitabı yayına hazırlıyor. Doç. Dr. Sultan Tarlacı, Türk Nöroloji Derneği altında hizmet veren, Nörolojik Yoğun Bakım ve Kognitif Nörobilim Grubu Çalışma Üyesidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al