Doç. Dr. M.Emin Ceylan, NPİSTANBUL'un konuğu oldu

Doç. Dr. M.Emin Ceylan, NPİSTANBUL'un konuğu oldu

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi, Bilimsel Eğitim toplantıları çerçevesinde alanında uzman isimleri ağırlamıyı sürdürüyor.

Bu kapsamda Türkiye’de klinik psikofarmakoloji ile ilgili farklı etkinlikleri başlatan kişi olarak tanınan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri birimleri koordinatörü Doç. Dr. M.Emin Ceylan, 9 Şubat'ta NPİSTANBUL'un konuğu oldu. 


"Hezeyanların Nörobiyolojisi" konulu konuşmasıyla Ceylan, NPGRUP bünyesindeki doktor ve psikologlarla konunun kritiğini yaptı. Türkiye’de klinik psikofarmakoloji ile ilgili farklı etkinlikleri başlatan kişi olarak da tanınan Ceylan, Şizofren Hastalığının Nörobiyolojisi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.
Düşünce ve hezeyanı tanımlayarak konuşmasına başlayan Ceylan, toplantıda beynin nörobiyolojik fotoğrafını da çekti. Şizofren beyni ile normal bir beyin arasındaki farklılıklara dikkat çeken Ceylan, hastalığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususların da altını çizdi. Şizofren hastalarının beyninin normal insan beynine oranla daha zayıf olduğunu söyleyen Ceylan, bundan ötürü normal bir insan beynine göre şizofren hastanın beyninin daha fazla dopamin salgılaması gerekliliğini kaydetti.
Hezeyanlarda yaşla birlikte ortaya çıkan değişiklik konusuna da değinen Ceylan, plastitesi azalan beynin yaşla birlikte daha da zayıfladığını ve şizofren hastalarda bu durumun erken dönemde yaptığı aktivitasyon ile zamanla kalıcı hale geldiğini belirtti. Dopamin Aktivitasyonu ile zayıf beyinin önemli düşüncelerle önemsiz düşünceler arasındaki aralığı büyüterek önemli düşünceleri yalnız bıraktığını, bunun da  zayıf beyin yapısının hezeyanları önemli görmesine neden olduğunun altını çizen Ceylan, normal fonksiyonlarına gelebilmek için daha fazla Dopamin Aktivitasyon'na ihtiyaç duyan zayıf beynin, erken travma olduğunda "DA" artması ile 'Yeni Beyin' in oluşmasına neden olduğunu da söyledi.
Şizofrenide düşünce oluşumu ile nöron aktivitesi arasındaki ilişki, şizofren beyninin dış dünyayı nasıl kapsadığı, şizofren hastalığının hangi evrelerden geçtiği gibi birçok konuyu NPGRUP doktor ve psikologlarıyla paylaşan Ceylan, konuşmasında psikoterapinin şizofreni hastalığında nasıl bir etkiye sahip olduğunun da öneminden bahsetti.

 

Bilimsel eğitim toplansının ardından Doç. Dr. M. Emin Ceylan, NPİSTANBUL Hastanesini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ceylan'a NPİSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve ekibindeki doktor, psikologlar da eşlik etti.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi de aşılama çalışmaları kapsamında aşılama hizmeti vermeye devam ediyor. Aşılamanın başladığı 21 Ocak
  • Dünyanın en büyük ve en prestijli sağlık akreditörü olan JCI (Joint Commission International) denetimini dördüncü kez başarıyla tamamlayan Üsküdar Üni
  • COVİD-19 mücadelesinin kahramanları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde anıldı.
  • Prof. Dr. Eli Somer, “Uyumsuz Hayal Kurma Fenomeni”ni anlattı. Uyumsuz hayal kurma, sürükleyici bir kişilik özelliğidir. Yalnız bireyler kendi hayali
  • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Tıp Bayramı Haftası’nda İBB ekiplerini ağırladı.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, CoronaVac aşısının ikinci dozunu NPİSTANB
  • Randevu Al