Dizilerde ihanet, güç ve yalan ön planda

Dizilerin insan psikolojisi üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyarıyor: dizilerde ihanet, güç ve yalan ön planda…Dikkat!

Dizilerde ihanet, güç ve yalan ön planda

Dizilerin insan psikolojisi üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyarıyor: dizilerde ihanet, güç ve yalan ön planda…Dikkat!

dizilerSon dönemde Türk dizilerinde ele alınan konular ve çekilen sahneler, RTÜK’ün denetimlerini artırmasını beraberinde getirirken günden güne artan diziler, Türk toplumu ve aile yapısını da doğrudan etkiliyor. Dizilerin insan psikolojisi üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Uzman Psikolog Zehra Erol, insanların arkasından çevrilen oyunlar, düzenler ve hilelerin işlendiği sahnelerin sayısının arttığını, ihanet, zina, dayak gibi konulara artık dizilerde çok yer verildiğini söyledi. Erol, bu sahnelerin çocuklar kadar erişkinlerin psikolojisi üzerinde de olumsuz etkilerinin olduğunun altını çiziyor… RTÜK, televizyonda yayınlanan dizi, yarışma, çocuk programı ve reklam filmlerinin sıkı takipçisi. Öyle ki Türk toplumu ve aile yapısına özellikle de çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek yayınları anında tespit edip, işlem yapıyor. RTÜK son olarak evli bir kadınla yaşanılan ilişkinin "daha büyük zevk" olduğunun işlendiği diziye ceza verdi. zehra_erol Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Feneryolu Polikliniği’nden Uzman Psikolog Zehra Erol, evli bir kadınla ilişkiye girmenin özendirildiği bu gibi dizilerin toplum psikolojisi üzerindeki yansımalarını değerlendirdi. Uzman Psikolog Zehra Erol; “Evli biriyle ilişkiye girmek ilk günler de heyecan verse de ilişki süreklilik kazandığında oldukça zorlayıcıdır. Birlikte olduğunuz kişinin evli olduğunu bilmek kişide farklı duygu ve tepkilere sebep olur. Bunlardan biri suçluluk duygusudur. Evli olduğunu bilerek ilişkiye devam ettirmek kişinin bu duyguyu hissetmesine neden olabilir. Evli olan kişi için de bu iki ilişkiyi birlikte sürdürmek oldukça zorlayıcıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişi duygularını kontrol edemedim aşık oldum, yoğun duygular hissediyorum dese de iş çıkmaza girdiğinde karar almak gerekiyor. Bu aşamada ise evliliği devam ettirmek daha ağır basıyor. İki ilişkiyi birlikte devam ettirmenin diğer bir zorluğu da aldatan kişinin davranışlarında ki farklılığın dikkat çekmesi ve evliliğine yansıması bunun sonucunda çatışmalar yoğunlaşması. İlişki başladığında evli olunduğunu bilinse de evlilikte mutsuz olduğunu, ilişkilerinin bittiğini evliliğinin resmiyetten oluğunu söyleyerek kendini ve karşı tarafı rahatlatmaya çalışır ki bu da kişinin iyi hissetmesini sağlamaya yetmez.

DİZİLERDE İHANET, YALAN VE GÜÇ ÖN PLANDA

Bunlar da aslında evli çiftlerle ilişkiyi devam ettirmenin yaşamımızda heyecan olsa da zorlayıcı duyguların yoğunluğunu gösteriyor. Dizilerde toplum tarafından onaylanmayan ihanet, zina, dayak gibi olaylar yer alabiliyor.  Son dönemde diziler de insanların arkasından çevrilen oyunlar, düzenler ve hilelerin sayısı oldukça fazla. Bunların büyük bir kısmı da kişilerin arkadaşları olmakla kalmıyor eşleri, kardeşleri anne ve babaları olabiliyor. İhanet, yalan ve güç gibi kavramlar ön planda. Aynı dizide yaşanan olaylar bu kadar olmaz dedirtse de izleyiciler olumsuzlukların yerini güzel sahnelerin aldığını ve mutlu sonu görmek için dizileri takip ediyorlar. Yetişkinleri bile izlerken rahatsız eden sahnelerin çocukların takip etmesi, onların izleyeceği saate konması ve izlenmesi çocukların ruhsal gelişimi için zararlıdır. Ancak dizilerin içeriği çocukların gelişimine zarar verecek şekilde ise belli saatte yayınlanmaları, koruyucu yazılar aileyi uyarması anlamında önemlidir. Ancak bu yeterli değildir en önemlisi ailenin de bu uyarıyı dikkate alıp çocuğunun yanında diziyi seyretmemesi ve çocuğuna sınır koymasıdır bu da ailenin sorumluluğudur. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Randevu Al