Diziler ruh sağlığını etkiliyor

Ütopik, ulaşılması zor, gerçek hayatla bağdaşmaz dizilerin insan ruh sağlığı üzerinde ciddi negatif etkileri var.

Diziler ruh sağlığını etkiliyor

Ütopik, ulaşılması zor, gerçek hayatla bağdaşmaz dizilerin insan ruh sağlığı üzerinde ciddi negatif etkileri var.

Samsun Ruh Sağlığı ve  Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Salış, ütopik, ulaşılması zor, gerçek  hayatla bağdaşmaz dizilerin insan ruh sağlığı üzerine ciddi negatif etkileri  olduğunu savundu.

RUH SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Salış, dizilerin insanların ruh sağlığı üzerindeki  etkilerini anlattı. Pek çok dizide gerçek hayattan uzak yaşantıların gösterildiğini, lüks  hayatların yaşandığı dizilerde nasıl para kazanıldığının anlatılmadığını, sürekli  şiddet olgusunun vurgulandığını belirten Salış, özellikle kişilik yapısı  gelişmekte olan çocukların ve gençlerin bu tür dizilerden olumsuz etkilendiğini  vurguladı. Gerçek hayatta anne ve babanın çalıştığını, ev işleri yaptığını, ay  sonunda taksitlerin, evin gelir giderlerinin hesaplandığını, ailenin bütçesine  göre yaşadığını anlatan Salış, dizilerde gösterilen pek çok yaşantının ise bu  gerçeklikten uzak olduğuna işaret etti. Kişiliğin gelişmesi aşamasında insanın kendisine bir rol model seçtiğini  dile getiren Salış, bunun gerçek hayatta anne, baba, bir akraba, bir büyük, komşu  ya da öğretmen olabileceğini veya çocuğun kendisine sevdiği bir kahramanı ya da  bir dizi karakterini rol model olarak seçebileceğini anlattı.

"DİZİLERDEKİ GİBİ HAYATLAR DA VARDIR AMA KAÇ KİŞİ YAŞAYABİLİYOR” Gerçek hayattan seçilen rol modellerinin ayakları yere basarken,  dizilerden seçilen karakterlerin bazen yaşanılan gerçeklerden uzak olabildiğini  söyleyen Salış, şöyle devam etti:

“Eğer yetişen çocuklar dizileri rol model alırsa, bu çocuk rol model  olarak onun yaşayışına, giydiğine, bindiği arabaya bakacak. İnsanlar arasındaki  ilişkilere o gözle bakacak. Biz biliyoruz ki dizilerdeki bu hayat gerçekçi hayat  değil. Dizilerin gerçek olmadığının birkaç örneği, dizilerdeki bütün işler ve  güçler lüks üzerine kurulu. Ne zaman çalışılıyor, para nereden geliyor, eşya  nasıl alınıyor, ay sonunda hesapları kim yapıyor? Hiç mi bir başarısızlık  olmuyor? Ali'nin sevgilisi, falanın villası, şöyle bir arabası. Çocuğun kafasında  oluşan şekil bu, imajinasyon bu. Şimdi çocuk öyle bir hayat yaşamak istiyor, onu  orada gördü, kendi gerçeğine bakıyor, alakası yok. Bu sefer zihin, ruhsal dünyada  bir çatışmaya giriyor. Dizilerdeki gibi hayatlar da vardır ama kaç kişi  yaşayabiliyor?” Dizilerdeki şiddet olgusunun da çocuklar, gençler üzerinde olumsuz  etkileri olduğunu belirten Salış, “Dizilerdeki şiddetin rol model arayan  gençlere ciddi anlamda etki ettiğini düşünüyorum. Meseleni nasıl hallediyorsun,  konuşarak mı, diyalogla mı? Bu da üzerinde durulması gereken bir konu” dedi.

"DİZİ SENARYOLARI YAZILIRKEN PROFESYONEL DESTEK ALINMALI” “Rol model olan, insanların evlerinin içine sunulan dizilerin mutlak  suretle gerçek, reel aile hayatına uygun ve eğitici diziler olmak zorunluluğu  vardır” diyen Salış, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ütopik, ulaşılması zor, gerçek hayatla bağdaşmaz dizilerin insan ruh  sağlığı üzerinde ciddi negatif etkileri var. Bunlar travma oluşturur ve bu  travmalar bir gün toplum içinde tahmin edemeyeceğimiz oranda patlama meydana  getirebilir. Bu, hassas bir konudur. Dizi yapanların, mutlak surette bu konuları  göz önünde bulundurmaları ve profesyonel destek alma zorunlulukları vardır. Dizi  senaryoları yazılırken profesyonel destek alınmalı. Pedagogdan, psikiyatrlardan,  psikologlardan, ilgili kurumlardan destek alınmalı, bireysellik yetmez. Çünkü  bireysel bakış açısı tek yönlü olabilir. Senaristlerin kurumsal fikirler  alabilmesi lazım.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al