Deprem Travma Psikolojisi

Diz ağrısını hafif almayın!

Diz eklemi vücudumuzun en büyük ve en fazla yük taşıyan eklemlerinden biri ve…

Diz ağrısını hafif almayın!

Bu yüzden diz ağrılarının önemsenmesi ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi, sorunun ilerlemeden kontrol altına alınması açısından son derece önemli.

Adeta vücudun yükünü taşıyan dizlerde meydana gelen sorunlar yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürüyor. Koşucularda, bisikletçilerde, atlayıcılarda yani dizi kıvrak pozisyonda olan sporcularda diz kapağına binen yük artıyor. Aşırı yüklenme ise diz kapağında ağrıya neden oluyor. Bu tür ağrılar hiç bir şey yapmadığı halde ev hanımları, ofis çalışanları gibi birçok kişide de görülebiliyor. Hiçbir sebebi olmadığı düşünülen ağrıların genellikle hafif başladığını ve zaman içerisinde artarak devam ettiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Ertürer, “Bu tür rahatsızlıkların en önemli belirtisi yokuş ve merdivende artan diz ağrısıdır” diyor.

DİZE BİNEN DENGESİZ YÜKE DİKKAT

Çoğu kişinin belirgin bir travma yaşamadığı halde diz ağrısından şikayet ettiğini dile getiren Dr. Ertürer, “Bu gibi durumlarda akla gelen ilk teşhis patella-femoral ağrı sendromu diğer adı ile diz önü ağrısıdır. Bu hastalıkta ana rolü diz kapağı kemiği yani patella oynar. Genellikle bazı kaslardaki dengesizlikler patella kemiği ile diz eklemini oluşturan diğer kemikler arasında bir uyumsuzluk meydana getirir. Zamanla bu durum eklemin ön kısmındaki kıkırdaklarda ödeme ve hatta zedelenmelere yol açarak artan bir ağrı nedeni olur. Özellikle uzun süre oturularak yapılan işler git gide kaslarda tembelliğe yol açar ve eklem üzerine zamanla aşırı ve dengesiz yük binmesi olur. Hastada oluşan şikayetlerin nedeni spor ya da egzersiz yapmamalarıdır” diye konuşuyor.

MUAYENE İLE SORUNLARI AYIRIN

Başlangıçta sadece dizi kilitlemeyi gerektiren özellikle merdiven ya da yokuş inip çıkarken oluşan ağrının zamanla normal yürüyüşlerde de görülmeye başladığını ve gündelik hayatı kısıtlar duruma geldiğini dile getiren Ertürer’in teşhis ve tedaviye yönelik sözleri şöyle: 

 “Bu şikayetlerle başvuran hastalarda doğru tanı çok önemlidir. Muayene ile diz ağrısı oluşturabilecek menüsküs zedelenmeleri, bağ yırtıkları ya da kireçlenme olarak bilinen kıkırdak sorunları ayırılır. Eklem uyumu değerlendirilir. Gerekirse MR’ da çekilerek özellikle diz içi yapıların durumu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunur.

İLK TERCİH FİZYOTERAPİ

Şikayetlerin nedeni olarak patello-femoral ağrı sendromu yani diz önü ağrısı düşünüldüğünde öncelikli tedavi şekli fizyoterapi olur. Diz çevresindeki kas yapıları güçlendirilerek dizin doğru bir mekanikte çalışması sağlanır ve böylece aşınma ve ağrı engellenir. Akut ağrıyı geçirmek için kullanılan çeşitli ilaçlar da vardır. Yine kıkırdak yapısını güçlendirici bazı ajanlar da zaman zaman önerilir. Bu önlemlerle ağrının geçmediği durumlarda diz içi enjeksiyonlara da başvurulur. Tedavinin başarısında hastanın egzersiz ve spor faaliyetlerini gündelik yaşantısının bir parçası haline getirmesi gerekir.”

HABERTÜRK

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al