Dışlanma ve ötekileştirme terörü besliyor!

Terör nasıl besleniyor? Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlattı.

Dışlanma ve ötekileştirme terörü besliyor!

Dünyanın öncelikli sorunları arasında gelen terörün özellikle “ötekileştirme ve sistem dışına itme” politikaları nedeniyle beslendiğinin altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Teröristler en çok, terör kurbanları arasından çıkıyor. Dışlanmışlık hissi teröre yöneltiyor. Terör hak arama ve çözüm yöntemi değildir. Bunun İslam’da da yeri olmadığının tüm dünyaya anlatılması gerekiyor ” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, terörizmin dünyada itilmiş, ezilmiş ve sistemin dışına itilmiş kişileri kullandığına dikkat çekerek terörün beslendiği kaynağın bu sistem olduğunu söyledi.

TERÖR NEREDEN BESLENİYOR? Dışlanma ve ötekileştirme terörü besliyor!

Prof. Dr. Tarhan, İspanya’da bu alanda yapılmış önemli çalışmalar olduğunu belirterek özellikle terör mağduru olan kişileri sisteme entegre etmenin terörle mücadeleye önemli katkılar sağladığını söyledi. Tarhan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Terör nereden besleniyor sorusuna şöyle bir cevap verebiliriz. Teröristler en çok, terör kurbanları arasından çıkıyor. BASK üzerine yapılmış İspanya’da çalışma var. Terör üstüne yapılan bir çalışma bu; ötekileştirme ve gruplar üzerinde çalışmalar yapılıyor. Ve bu insanların terör riski oluşturdukları ve aday oldukları ortaya çıkıyor. Terör kurbanları, terörist adayları oluyorlar.

Buna karşı İspanya bir çalışma daha yapıyor. O nüfusun yüzde 30-40’ını, o kişilerin diğer insanlar tarafından ötekileştirilmemesi için çalışıyor ve onları takıma dâhil ediyor. Biz aile içinde bunu yaparız, gelin kaynana tartışmaları gibi… Kaynanayı takıma dâhil et deriz,  kayınvalideyi evde takıma dâhil ederseniz evde kavga biter.

Şimdi burada kendine risk grubu olan kişileri takıma dâhil etmeyi başarmış. Sisteme dâhil etmiş, bizim barış sürecinde yapmak istediğimiz de oydu. Ve bunun üzerine o kişi, önyargılarını unutuyor. Kutuplaşma azalıyor, bunu sağlıyor. İspanya bunu minimize etti.”

 

TERÖR, HAK ARAMA VE ÇÖZÜM YÖNTEMİ DEĞİLDİR

Terörün hiçbir zaman bir hak arama yöntemi olmadığını belirten Tarhan, “Hak arama ve çözüm yöntemi olarak terör öğretisinin değiştirilmesine ihtiyaç var. İspanya’da o algı nasıl değiştirilmiş bunu iyi incelemek ve anlamak gerekiyor.

Terör hiçbir zaman hak arama ve sorun çözme yöntemi olamaz, terörle hak aramanın İslam’la ilgisi olmadığını ve İslam öğretisi olmadığını anlatan kanaat önderlerine ihtiyacımız. Bu kanaat önderleri hem Türkiye’deki etnik terör için hem de dünyada dini kaynaklı gösterilen terörle mücadele etmek ve doğruları anlatmak için çalışmalı.

TERÖRLE MÜCADELEDE ÜNİVERSİTELERE DE GÖREV DÜŞÜYOR!

Özellikle Ortadoğu ve Asya’daki Müslüman toplumlarda terörün hak arama ve sorun çözme yöntemi olmayacağını, bunun ne insani ne ahlaki olmadığını anlatan kanaat önderlerine çok ihtiyaç var. Bu kanaat önderlerinin seslerini daha çok yükseltmeye ihtiyaç var.

Dünyanın daha yaşanır bir yer olması için üniversitelerin daha çok projede yer alması, STK’ların devreye girmesi ve bu konuda çalışmaların yapılması gerekir”

NPGRUP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Randevu Al